Jak efektivně zbavit prádlo virů a bakterií?
Počet shlédnutí 419
Důležité pro každého, kdo se jakýmkoliv způsobem zajímá o to, jak zbavit své prádlo virů a bakterií. Myslíte, že stačí prádlo "jen" vyprat? Nejspíš budete překvapeni..
Správná údržba je náročná alchymie, která se nesmí podcenit. To platí v dnešní společnosti, která se ještě vzpamatovává z následků coronaviru. Ten zaskočil celý svět a od té doby se všichni snaží starat o zdraví své a svých blízkých ještě tvrději. To samé platí pro zaměstnance třeba ve zdravotnictví. Viry a bakteriemi se to hemží, kde se dá, proto se musíme chránit. Neoblíbenými rouškami, či ochranným materiálem a oblečením, kterým chráníme své tělo. A proto se stává i péče o prádlo nyní nesmírně důležitou úlohou pro každého z nás.
Proto jsme sepsali 5 zásad, které každého nasměrují k té správné péči o oblečení. Nestačí pouze prádlo vyprat a jít. Nyní musíme věnovat velkou péči a svůj čas, abychom z oblečení dostali co nejvíce virů a bakterií, které se uvnitř textilie mohly zachytit.
„Většina mikroorganismů – bakterií, virů, kvasinek a plísní – je usmrcena při teplotě nad 70 °C po dobu 10 minut," říká MUDr. Věra Melicharčíková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a sterilizaci.
1) Pračka je základ
Lépe řečeno - čistá pračka je základ. Je třeba ji pravidelně čistit. Protože právě pračka je prvním místem, které nám pomůže zbavit oblečení špíny a bakterií. Takže vyčistíme pračku i s filtrem, použijeme alespoň jedlou sodu a ocet a zapneme cyklus "Čištění". Použitím kvalitního pracího prostředku s desinfekční příměsí a praním prádla na vyšší stupeň viry a bakterie převážně odstraníme (pokud to dané oblečení snese). To, že je pračka inkubátorem fekálních bakterií, zjistili mikrobiologové už před lety. Dávno před tím, než sme znali nějaký coronavirus. Vědci přišli na to, že při praní se dostává do prací vody obrovské množství bakterií. Ty se mohou usadit v celém bubnu pračky. Dále pak se ze spodního prádla mohou dostat do pračky bakterie E. coli, viru hepatitidy typu A, rotaviru či salmonely. Z ručníků, triček a dalšího prádla zase kožní bakterie typu Staphylococcus. Naštěstí jsou dnes k dispozici na trhu opravdu kvalitní přípravky na praní, které zbaví prádlo skvrn a současně pomohou odstranit bakterie. A jako bonus, nechají prádlo krásně voňavé. Většina těchto přípravků je bez chlóru, takže se nemusíte obávat, že by se vaše oblečení zničilo nebo by při nošení dráždilo pokožku. A věřte, že kvalitní prostředky jsou základem hygieny, neboť často vás před bakteriemi nezachrání ani horká voda. Zejména ty bakterie a viry, které způsobují respirační onemocnění nebo například střevní chřipku, umí přežít i vysoké teploty praní. Natož vlažnou vodu.
2) Sušička
Vlastníte sušičku? Patříte do té skupiny, která má velkou výhodu. Pokud totiž nebyly zneškodněny nějaké bakterie v pračce, zničí je horké proudění vzduchu v sušičce. Platí, že drtivá většina bacilů se zachytí na prádle nemocného. Proto se doporučuje prát prádlo nemocného člověka zvlášť od zdravých členů domácnosti. Aby se nákaza nepřenesla přes oblečení. Prádlo nemocného tedy perte odděleně, ideálně na teploty vyšší než 70 stupňů, zvláště v případě pyžama, ručníků a ložního prádla. A použít byste měli právě speciální dezinfekční prostředky, ideálně takové, které zahubí bacily i při nízkých teplotách nebo dokonce při ručním praní.
3) Sušení prádla na sluníčku
Při hezkém počasí využijme sluneční ultrafialové paprsky, které bakterie výrazně omezí. Je to hygienické, ale i ekonomické. Ano - součástí kvalitního praní je i kvalitní sušení. Vlhko a teplo představuje pro bakterie ideální prostředí a na vlhkém, jen vyždímaném prádlu se mohou zbytkové bakterie rychle šířit. Proto je nejlepší prádlo nechat uschnout alespoň na přímém slunci. Všech bakterií a virů nás v tomto případě zbaví ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje. To má totiž dezinfekční účinky. Pokud možnost sluníčka nemáte, vracíne se zpět k již zmíněné sušičce. Ta je pro zahubení bakterií účinná jen při nastavení na vysokou teplotu, ekologické a energeticky úsporné programy, které suší při nízkých teplotách, mikroby nezabijí. Ale prádlo usuší rychle a opravdu dobře a bakterie se tedy nebudou mít kde množit.
4) Žehlení
Bakterie a viry nemají rády teplo. Chcete-li mít jistotu, že se všech virů z oblečení zbavíte na 100%, je dobré je ještě "přejet" kvalitní žehličkou s napařováním. Ta vše zničí a zakončí proces zbavování bakterií. Vysokou teplotou si zajistíme, že zahubíme téměř všechny neřády. A úmyslně používáme to slovo "téměř". Po zkušenostech s COVID-19 je třeba myslet na to, že se může opět objevit nový typ viru, který dosud není znám.
Nicméně platí, že správným praním opravdu zahubíme dosud známé bakterie a viry. Pamatujte ale na to, že horkou páru nemůžete použít na všechny materiály, protože některé vaše oblíbené kousky by asi takový proces nepřežily. Platí ale, že pokud prádlo uschne volně na vzduchu, většina bakterií se tím zahubí nebo se stane neaktivními. Spolehlivě je pak zabije žehlení.
5) Správná manipulace
Zejména si však musíme dát velký pozor na správnou manipulaci s prádlem. Na prádlo saháme pouze čistýma rukama a oblečení dále skladujeme v čistých prostorech. Po pracovní směně nebo znečištění co nejdříve odstraníme a vypereme všechno oblečení, abychom zamezili rozmnožování virů.