Pánské svetry na košili – příručka nejen pro muže díl 1.
Počet shlédnutí 2028
Kvalitní pánský svetr, který dobře sedí a je příjemný na nošení je pro muže terno. Vlastně také pro ženu – pánské svetry bývají oblíbeným vánočním dárkem pro muže. V dobrém svetru je možné skloubit hřejivou funkčnost s příjemným narušením monotónních oblekových košilí do zaměstnání. Pojďme se blíže podívat, jaké výhody nám nabízí různé materiály na pánské svetry, jejich střihy a typy svetrů. Zároveň Vám přiblížíme možnosti výběru při koupi nového svetru.
Typy látek na pánské svetry
Kašmírové svetry
Zlatý standard pro muže i ženy. Lehké jako vánek řádně provětrají nejednu peněženku. Kašmírový svetr stojí od Kč 2.000,-. Proč ne?! Pokud si pořizujete kašmírový svetr, pak se ubezpečte, že: 1. perfektně sedí, 2. budete mít příležitost ho nosit často, 3. má nadčasový střih typu pulovr do V nebo Cardigan v tmavé barvě, 4. nakupujete u důvěryhodného prodejce. Aby kašmírový svetr vydržel alespoň 10 let, tak jej takřka neperte a to jen namáčejte ve vlažné vodě.
Vlněné svetry
Nejstarší a nejznámější materiál na hřejivé pánské svetry. Moderní zpracování ovčí vlny umožní vyrobit látku, která nekouše, hřeje a je příjemná na dotyk. Protože se také jedná o 100 % přírodní materiál, je vlna náchylná k poničení a náročná na údržbu. Trvanlivost čistě vlněných svetrů je tedy omezená.
Bavlněné svetry
Nehřejí jako dva výše uvedené, ale to často není ten důvod, proč si je pořizujeme. Jsou levnější, lze je prát v automatické pračce. Lze je nosit na tričko ve stylu casual nebo na pánskou košili ve formálním stylu. Bývají tenké, takže si je lze vzít pod sako pánského obleku. Bavlněné svetry zakoupíte od Kč 500,- do Kč 1.500,-.
Umělé materiály
Použití umělých materiálů v textilním průmyslu v prvé řadě snižuje cenu oděvů a zlepšuje jejich užitné vlastnosti. Umělá vlákna imitují vlastnosti přírodní bavlny a vlny a přidávají na pevnosti a odolnosti. Nejčastěji zmiňovaným materiálem na etiketách svetrů bývá Akryl.
Směsové látky na svetry
Většina svetrů bývá upletena ze dvou a více materiálů. Důvodem je snížit cenu a zlepšit vlastnosti. Tento přístup vidíme u dražších přírodních materiálů. Výrobce uvede na trh kašmírový svetr, který je ve skutečnosti složen z menšího poměru přírodního kašmírového vlákna a z větší části z levnějšího vlněného vlákna nebo z umělého vlákna. Na etiketě to je vždy uvedeno, jenom si je nečíst až doma. Mísení přírodních a syntetických materiálů vítáme ve zlepšení nám příjemných vlastností látek – větší odolnosti, trvanlivosti, údržbě, elasticity apod. Výsledná látka je nám často příjemnější než přírodní.