Složení materiálu - Jak se orientovat v etiketách
Počet shlédnutí 35719
Jak se orientovat ve složení materiálu na etiketách a visačkách oblečení? Níže uvádíme základní přehled látek podle materiálů. Přírodní a syntetické materiály oblečení. Jaké jsou vlastnosti textilních látek a oblečení, které si kupujeme?
Akryl – Acryl
Umělé vlákno, texturou jako vlna, s kterou se často mísí. Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem k žmolkování. Pevnost má sice nižší než jiná sytetická vlákna, zato výborně odolává vlivům světla, povětrnosti a organismů. Výrobky z něj jsou pevné, nesráží se a snadno se perou. Prohlédnout pánský svetr s akrylem.
Batist – Batiste
Název pro jemnou tkaninu z bavlněné, hedvábné, polyesterové nebo viskózové příze utkaná v plátnové vazbě. Tkanina je lehká a příjemná na omak. Batist se používá pro výrobu kapesníků, spodního prádla, oblečení pro děti.
Bavlna - Cotton
Vlákna bavlny se získávají z keře bavlníku. Tento přírodní materiál si díky svým vlastnostem uchovává významné postavení v textilní výrobě. Pánská košile z bavlny je klasikou pánského odívání. Bavlna se vyznačuje příjemným omakem, pevností, saje vlhkost. Bavlněné textilie lze prát i žehlit při vysokých teplotách. Přirozenou vlastností bavlny a její hlavní nevýhodou je mačkavost.
Kvalita bavlněného vlákna se určuje podle délky vlákna. Čím delší vlákno, tím jemnější, pevnější a kvalitnější příze. Nejkvalitnější bavlněné vlákno dosahuje délky jen 60mm (tzv. Sea Island příze).
Cordura
Registrovaná obchodní značka odolné tkaniny firmy INVISTA s vysokou odolností proti oděru a roztržení. Odolnost proti špinění a skvrnám. Dlouhá životnost. Vhodná pro výrobu pracovních oděvů - montérkových kalhot a bund.
Elastan – Elastane
Syntetické vlákno na bázi polyuretanu o vysoké elastičnosti. Po natažení na několika násobek svojí délky se elastan navrátí do původní délky a tvaru. Textilie s příměsí elastanu obepínají tělo, aniž by bránily pohybu. Používají se pro výrobu pružného sportovního oblečení, spodního prádla, plavek. Podíl pouhých několika jednotek procent elastanu výrazně zlepší užitné vlastnosti textilie.
Další známé obchodní názvy elastanu jsou Spandex a Lycra.
Fleece
Pletenina charakteristická hustě počesaným měkkým povrchem s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi za každého počasí. Dokáže transportovat pot a brání průniku větru. Výrobky z fleecu jsou vhodné pro outdoorové aktivity, na zimní oblečení, deky.
Froté - Terry
Kvalitní bavlna utkána do smyčkové tkaniny s vyšší hmotností (350 - 450 gr./m2) s velmi měkkým omakem, savými a pevnými smyčkami. Tip: Zimní ponožky s froté chodidlem, špičkou a patou a slabým úpletem na nártu - teplé nohy ve společenské obuvi k obleku.
Hedvábí - Silk
Přírodní hedvábné vlákno se získá rozvinutím kukly housenky motýla bource morušového. Hedvábí je přírodní tzv. nekonečné vlákno o délce až 4 tisíce metrů.
Hedvábné textilie mají vynikající užitné vlastnosti – nemačkají se, sají vlhkost, v létě chladí a v zimě hřejí. Vzhledem k pořizovací ceně, která kolísá a je cca. 10x vyšší než syntetické tkaniny, se přírodní hedvábí používá pro exkluzivní módní zboží, jako jsou hedvábné pánské kravaty, dámské šatovky, halenky ale také na výrobu padáků.
Kašmír – Cashmere (wool)
Jemná a lehká látka podobná ovčí vlně, ačkoli je kašmírová vlna asi 10x dražší než vlna ovčí. Pro příjemný omak a vynikající tepelnou izolaci se kašmír používá na svrchní pánské a dámské oděvy, šály, svetry, rukavice. Prohlédnout pánské svetry s kašmírem.
Kašmír se získává ručním vyčesáváním ze spodní srsti (kašmírských) koz. Pro získání jemné vlny z podsady srsti je nejpříhodnější období březen až květen, kdy se vysokohorské kozy přirozeně zbavují přebytečné srsti. Z jediné kozy lze získat za rok pouze 150g čisté kašmírové vlny.
Kashmilon - Cashmilon
Syntetická látka svoji strukturou podobná ovčí vlně. Obchodní název Cashmilon si nechala registrovat společnost Marks and Spencer plc., dalšími obchodními názvy jsou Dolan, Dralon. Kashmilon se vyrábí z amoniaku a propylenu na tzv. akrylonitril. Akrylová textilie se nesráží, snadno se pere a nežmolkovatí. Kashmilon se používá pro výrobu levných pletených výrobků, pokrývek, koberců, čalounických potahů.
Obchodní název Kashmilon může být pro spotřebitele zavádějící a zaměnitelný s vysoce kvalitním přírodním materiálem Kašmír. Jedná se však o levnou umělou látku o jiných fyzikálních vlastnostech.
Latex – Latex
Pro svoji perfektní přilnavost k pokožce hovoříme o druhé kůži. Latex může být přírodního nebo syntetického původu. Latex lze obléci na holé tělo jako oblečení, nebo nanést tekutou formou přímo na holé tělo. Latex je pro svoji pevnost a odolnost používán jako ochranné pomůcky.
Len - Linen
Přírodní vlákno, které je pevnější než bavlna, na omak chladivé, ale více náchylné k mačkavosti. Lněná příze je nestejnoměrná a ve tkaninách se kombinuje s bavlnou.
Lycra – Lycra
Jedná se o obchodní název elastanu. Viz Elastan.
Mikrovlákno - Microfibre
Celkem slušná imitace hedvábí. Jedná se o umělé vlákno vyráběné zvlákňováním polymerů (polyesteru, polyamidu). Mikrovlákno je 20x tenčí než přírodní hedvábné vlákno a 100x tenčí než lidský vlas. Široké uplatnění v oděvním průmyslu, ale v domácnsoti známé jako perfektní utěrka nebo mop.
Modal – Modal
Druh viskózového vlákna, viz Viskóza. Od viskózy se liší podstatně vyšší pevností za sucha i za mokra. Modal se vyznačuje vysokou elasticitou. Pro svoji jemnost, hebkost a lehkost se také nazývá umělým hedvábím. Pro dosažení lesku a jemnosti hedvábí se modal mísí s polyesterem. Pro výrobu spodního prádla se modal mísí s přírodním bavlněným vláknem. Oproti bavlně modal snese podstatně více pracích cyklů se zachováním přirozeného lesku.
Nylon – Nylon
Jedná se o obchodní název syntetické textilie, kterou z dob Československa známe pod názvem Silon.
Ovčí vlna – Wool
Přírodní vlákno získané spřádáním ze srsti ovcí. Ovce poskytne za rok 5 – 15kg rouna, které se stříhá dvakrát do roka. Vlna se takřka nemačká, ale není příliš pevná. Vlna je dobrý izolant – jak před zimou, tak před teplem. Velmi jemná ovčí vlna se nazývá Merino vlna, která pochází z prvního střihu jehňátek. Někdy ji můžeme najít pod názvem "panenská vlna".
Pašmína – Pashmina
Jedná se o ušlechtilejší formu kašmíru, kdy se z vysokohorských koz chovaných na náhorních ploštinách (Mongolska) získává vyčesáváním to opravdu nejjemnější chmýří – pouze cca. 80g z jedné kozy za rok. Do textilních výrobků, zejména šál, je pašmína kombinována s hedvábím v poměrech 70/30 až 50/50 pro získání větší pevnosti a jemnosti.
V běžné konfekční nabídce šál, svetrů a rukavic se s Pašmínou nejspíš ve skutečnosti nesetkáte, ačkoli to visačka nejspíš bude tvrdit. V lepším případě se bude jednat o směs kašmíru a hedvábí, v horším případě se bude jednat o Viskózu. Název Pašmína není v Evropě ani USA oficiálně uznatelným názvem textilie a výrobky by měly být označeny jako Kašmír.
Polyamid – Polyamide
Syntetické vlákno původem z ropy (jako většina syntetických vláken). Polyamidové vlákno se vyznačuje samými superlativy – vysoká pevnost, odolnost, pružnost, snadné udržování. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Známé je pod obchodním názvem Nylon a Perlon.
Polyester – PES
Syntetické vlákno, které odsunulo bavlnu na druhé místo v textilní spotřebě. Základní surovinou pro výrobu je ropa. Polyesterové tkaniny nesají vlhkost a jsou stálé na světle. Vzhled je podobný hedvábí. Oděvy z polyesteru málo navlhají a rychle schnou. Polyester se často mísí s vlákny přírodními, aby tkaniny byly méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí.
Polyesterové textilie lze prát do teploty 30°C a žehlit do teploty 150°C.
Nejjemnější polyester naleznete pod názvem mikrovlákno a obchodním názvem Polartec.
Dutá polyesterová vlákna nahradí peří pro svoji termoregulační vlastnosti, navíc se dají prát. Naleznete je pod obchodním názvem Coolmax.
Polypropylen – Polypropylene
Syntetické vlákno o velmi dobré pevnosti, které nenavlhá, na omak podobné ovčí vlně. Polypropylen velmi dobře odvádí vlhkost dále do druhé vrstvy oblečení, odkud se vypařuje, což je obzvlášť příjemné u spodního prádla a také dětských plen pro pocit sucha. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší, vyrábějí se z něj i cévní náhrady.
Samet – Velvet
Nejedná se přímo o druh vlákna, ale o styl tkaní zejména přírodního hedvábí, ale také bavlny, polyesteru, viskózy apod. Samet je příjemný na omak, ale hůře se udržuje.
Satén – Sateen
Opět se nejedná o druh vlákna, ale o styl tkaní z tzv. nekonečných nití jako jsou přírodní hedvábí, viskóza, polyester, polyamid. Satén se vyznačuje vysokým leskem na lícní straně, což je dáno převahou osnovních nití nad nitěmi útkovými. Visačka s materiálovým složením „satén" nám sama o sobě příliš nenapoví o kvalitě – ptejte se na původ přízí – nejlépe z přírodního hedvábí.
Satén se používá na výrobu spodního prádla, nočního prádla, lůžkovin, podšívek.
Softshell
Softshell je laminovaná textilie pro moderní sportovní oblečení a oblečení pro outdoorové aktivity. Dělí se na membránové a nemembránové. Oděvy z těchto materiálů jsou lehké, teplé, pružné a s vysokou mechanickou odolností. Softshell s membránou pak může být i nepromokavý a zároveň prodyšný.
Viskóza – Viscose
Získá se regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost a nemačkají se. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal. Modifikované viskózové vlákno nalezneme například pod obchodní značkou Tencel.