Co jste nevěděli o polokošilích
Počet shlédnutí 428
Polokošile - standardní, tradiční, ale zaručujeme, že v tomto článku najdete minimálně jednu věc, o které jste dosud v otázce polo košil neslyšeli.
Polokošile nebo polo triko. Dva názvy pro jeden kousek oblečení v pánském šatníku. Leckdy už i dámského šatníku. Název "Polo" značí známou hru pólo. Tedy kolektivní jezdecký sport. Původ tohoto sportu sahá až do starověké Persie. Odtud se rozšířilo do Asie a Indie. V těchto prvopočátcích byl tento sport pro nejvyšší kasty společnosti. Z těchto míst je britští kolonizátoři v polovině devatenáctého století odvezli do Evropy. Právě husaři si pólo velice rychle oblíbili a také právě oni založili první pólo klub na světě. Z Británie už nebylo daleko do Spojených států. Opět za rozšířením stojí kolonizátoři. Ti pólo přivezli do Argentiny.
Zpět na začátek..
Příběh polokošile začal v době, kdy vojáci a majitelé čajových plantáží hrající pólo měli ve zvyku nosit k utkání nepohodlné tlusté bavlněné košile. Hráče obtěžoval, především ve větru vlající a tvar nedržící, límeček, proto jej připnuli ke košili knoflíčky. A takto hráli muži pólo až do konce devatenáctého století. Kdy pólo zápas v Anglii mohl sledovat John E.Brooks. Což je vnuk zakladatele nejstarší americké oděvní firmy. A tou je Brooks Brothers.
Právě John si všiml že hráči mají připnuté límečky ke košili. Přinesl tento poznatek zpět do Ameriky, kde aplikoval knoflíčky na límci na standardní oblekové košile. Tzv. button-down košili představil v roce 1896. Stala se okamžitě fenoménem, a Brooks Brothers stále nazývají své button-down košile "originální polo košilí".
Košile, které nosili hráči póla, se brzy rozšířily i mezi jiné sportovce. Jedni z prvních byli hráči kriketu a dále pak rugby či tenisu. Právě tenisté nosili na kurtu tyto bílé bavlněné košile. Navíc měly tyto košile ohrnuté rukávy. Nosily se navíc v kombinaci s kravatou a flanelovými kalhotami. K vrcholovému sportu se tento úbor moc nehodil. Iniciativu tak převzal tenisový šampion, René Lacoste, přezdívaný díky svému dlouhému nosu Aligátor.
Button-down košile a polo triko
A tak tento krásný sport - Pólo - dalo vzniknout dvěma ikonickým kusům pánského oděvu. Button-down košili a polo triku. Button down košile jsou dnes stabilní součástí business módy. Díky dříve zmíněné firmě Brooks Brothers jsou tyto kousky oblečení rozšířené spíše v USA. Alespoň co se společenské varianty košil s tímto límcem týká. V Evropě se button-down límec až tak často nenosí a je spíš vzácný. Na volnočasových košilích je však naleznete zcela určitě.
Zásluhou zmíněného Lacosta a Perryho je polo tričko spojené více s tenisem, než s pólem. Přitom design polo triček se odvíjí právě od těchto dvou sportů. Čistě bílá (či čistě barevná) trička s krátkým rukávem od tenisu, trička s dlouhým rukávem a úhlopříčnými barevnými pruhy, čísly a znaky symbolizují dresy pro pólo.
Funkční tenisová trička nahradila na začátku dvacátých let pro vrcholové sportovce nepraktické bavlněné košile s dlouhým rukávem. S rozšířením mezi širokou veřejnost se však sama stala spíše módním, než sportovním funkčním oděvem. Už v padesátých letech se nosila polo trička pod sportovní oblek, blejzr či jiné sako. Jejich historie předznamenala jakousi společenskou univerzálnost. Vhodná byla k volnočasým i společenským outfitům. Také se stala součástí různých uniformních úborů.
Polokošile dnes
V dnešní době máme na výběr nepřeberné množství polo triček, chcete-li můžeme říkat i polokošil. Dnešní sportovní dresy mají leckdy design polo trička, přestože se již dávno nevyrábí z piké bavlny, jejíž funkčností překonaly moderní umělé materiály. S polo tričkem se zkrátka setkáte na každém kroku. K zamyšlení je tedy jedna věc. Název oblečení se neodvozuje od slova "polovina", ale od Póla. Tedy by dávalo spíš smysl říkat spíš pólotričko nebo pólokošile.
Jak se nosí polokošile?
Jednou je zkusíte a zjistíte, že polokošili není vůbec složité zakomponovat do každodenního outfitu. Nicméně i tak se najde pár přešlapů, se kterými můžeme pomoci. Vždy platí, že při nošení a tvoření outfitů s polokošilí platí staré dobré známé a osvědčené pravidlo, že méně je někdy více. Například v žádném případě nenoste tílko pod polokošili. Z jednoho prostého důvodu - polokošile není košile.
Určitě také nenoste polokošili na tričku s dlouhým rukávem. Nejen, že to nevypadá stylově, ale i nevkusně. Dále je tabu i zvednutý límec. To je naopak obrovský módní přešlap. Jelikož polokošile byla stvořena na sport, tak i módní návrháři navrhli a rozdělili polokošile na čistě sportovní, které jsou vyrobeny ze vzdušných syntetických materiálů, které odvádějí pot z těla a na bavlněné polokošile, vhodné pro každodenní nošení do práce, do školy či na první rande.
Když už jsme u toho rande. Nenoste polokošili rozepnutou úplně celou. Není to vkusné, není to elegantní. Pro elegantnější vzhled byste měli mít alespoň jeden knoflík zapnutý. Nejlepší je mít odepnutý jen jeden knoflík. A to ten vrchní.
Na trhu dnes najdete množství střihů, materiálů a barevných kombinací. Také platí, že polokošile nesmí být ani krátká, ani dlouhá, ani volná ani příliš obepnutá. Myslete na jediné - nejdůležitější je délka. Ideální je mít polokošili jen do poloviny rozkroku kalhot.
Jak žehlit polo triko?
Polo lze žehlit na střední teplotu. Lehce je vyžehlíte jedním tahem. Z vlastní zkušenosti polo nežehlím, při skládání pouze uhladím. Nosím těsně na tělo a vyžehlí se samo při prvním nošení.
Jak nosíte polo tričko vy? S čím jej kombinujete, k jakým příležitostem se podle vás hodí a jakými značkami máte zkušenost? A co zmíněné button-down límečky na společenských košilích?