Jak správně pečovat o pracovní oděvy?
Počet shlédnutí 827
Že nejde o nic složitého? Prostě hodit pracovní oblečení do pračky a vyprat? Jo, kdyby to bylo tak jednoduché...
Jako o každé oblečení, které má dlouho a dobře sloužit, je třeba se o montérky a další pracovní oděvy nebo ochranné pomůcky správně starat. Zaslouží si to vždyť právě pracovní oblečení často vystavujeme extrémní zátěži. I proto je testováno na vyšší odolnost a opotřebení.
Asi není třeba říkat, že jiný typ montérek se bude hodit na práci s hlínou, jiný druh pro práci s kamením, chemikáliemi barvami nebo ředidly, dřevem a tak dále. Stejně tak zvolíte jinou pokrývku hlavy na stavbu a jinou do chemického provozu nebo do kuchyně. Montérky z kvalitních materiálů lze nosit každý den v zaměstnání a cítit se při tom příjemně a bezpečně. Elegatní a pevné pracovní oděvy pro řemeslníky i domácí kutily mají dlouhou životnost. Nicméně i přesto, že jsou pracovní oděvy vyrobeny s ohledem na různé činnosti, neznamená to, že vydrží vše. Poslouží jako bariéra mezi vámi a barvou, ostřím nástroje nebo odletujícími kamínky či kovovými šponami.
bavlna s elastanem |
Pracovní kalhoty s laclem Strong James & Nicholson |
Zimní pánská softsheelová vesta |
Jak prát monterky a další pracovní oděvy?
Dnes jsou pracovní oděvy vyráběny z kombinací více druhů materiálů. Je třeba, aby výsledné oblečení bylo pevné, odolné, a přitom prodyšné. A to je další důvod, proč je nutné na čištění používat vždy jen vhodné prací prostředky. Stejně, jako u vašeho oblíbeného saka nebo trička, je třeba sledovat cedulky. Ty vám poradí vše o složení a materiálu, ale také nutnou péči.
Co se týká samotného praní, tak nejdůležitější zásadou ze všech je věnovat dostatečnou pozornost informacím uvedeným na visačkách, kterými je každé oblečení opatřeno. Obsahují doporučení ohledně údržby, včetně údajů o teplotě praní a snášenlivosti bělidel, žehlení a dalších procedur. Pokud máte prát oblečení, které už cedulky nemá, raději oblečení vyperte na 30°C. Dá se ale předpokládat, že montérkové soupravy vydrží více. Gastronomické oděvy vyžadují také udržení zářivosti barev. Proto se používá i bělidlo. Pokud budete používat kvalitní prací prostředek a bílé prádlo prát odděleně, jistě si svou zářivost udrží také. U termoprádla a dalších funkčních materiálů nepřidávejte aviváž, naopak zvažte používání pracího prostředku pro tento druh oblečení.
Pokud budete ignorovat piktogram, oblečení se smrskne nebo třeba ztratí tvar. Je pak dobré použít prostředek, který piktogram doporučuje. Je dost možné, že si za takový prostředek připlatíte, ale oblečení se vám odvděčí. Zaručeně delší funkčností a odolností.
Jak vkládat do pračky?
I v případě pracovního oblečení je důležité dbát na způsob, jakým vkládáte prádlo do pračky. Především si dávejte pozor na různé spony či kovové předměty, suché zipy a další části, které by mohly ostatní oblečení poničit. V případě bund a vest je třeba vždy zapínat zipy, zkontrolovat kapsy. V případě kožených oděvů raději vyhledejte specializovanou čistírnu.
Rada závěrem:
Perte i žehlete oblečení naruby. Prospějete tím stálosti materiálů i barvy.
A co vy? Máte zkušenost s údržbou pracovních oděvů pro některé speciální činnosti? Používáte například na montérky nebo zateplené bundy jiné prací prostředky, než na běžný oděv? Podělte se s námi o svoji zkušenost i názor.