Jak impregnovat bundu
Počet shlédnutí 416
Zima už klepe na dveře, takže je nejvyšší čas vytáhnout vaši podzimní nebo zimní bundu. Pokud máte bundu s funkčním povrchem, měli byste se o ni náležitě postarat, aby co nejlépe fungovala, chránila vás před deštěm, větrem či sněhem a během chladných dnů vás perfektně zahřála.
Impregnací je na trhu velké množství. V podstatě záleží čistě na zvážení každého z nás, kolik peněz jsme ochotní do impregnace investovat. Ceny se dost liší. Nejen, že zaplatíte za funkčnost, ale i za značku. V obchodech se sportovními oděvy a turistickým vybavením určitě najdete mnoho různých impregnací. Věěli jste, ale že najdete impregnaci v prodejnách pracovních oděvů? Poslouží vám stejně dobře ale je velice pravděpodobné, že budou značně levnější.
Jakou koupit impregnaci?
Na funkční bundy využijete určitě impregnaci ve spreji, dobře poslouží i impregnace v tekuté formě i ve formě vosku. Za sebe doporučujeme spíš tu ve spreji. Především proto, že se vám s ní bude manipulovat nejlépe. Dnes se na trhu dají najít i prací prášky na sportovní a softshellové oblečení. Ty již impregnaci obsahují.
Dávejte pozor, jakou impregnaci si nakonec vyberete a na jaký typ oblečení je použijete. Každý typ impregnace má totiž svá pro a proti. Některé jsou vhodné jen na určité materiály. Proto doporučujeme opravdu pozorně si pročíst popis na produktu ještě než impregnaci použijete. Jen tak předejdete situaci, že mastnou impregnaci na koženou bundu omylem třeba nanesete na softshellovou funkční bundu.
Jak postupovat při impregnaci bundy?
1. Vyprat
Před samotnou impregnací byste měli bundu zbavit nečistot. Pokud je jen mírně znečistěná, otřete ji vlhkým hadříkem. Pokud jste ji nosili již delší dobu, určitě ji nejprve vyperte. Nečistoty je třeba před impregnací odstranit. A to jak ty vnější nečistoty na bundě. I uvnitř bundy se usazuje například pot. A právě ten může způsobovat povolování švů a praskání materiálu.
2. Sušit
A tady se dostáváme k "nejčastější chybě". Bunda by totiž před impregnací měla být ještě vlhká. Dávejte také velký pozor na to, aby na povrchu nebyly již žádné nečistoty. Pokud naimpregnujete bundu i s těmito nečistotami, budete se jich později hůře zbavovat.
3. Impregnovat
Předtím, než začnete s impregnací, rozložte vlhkou bundu na vodorovný povrch. Takto zabráníte tomu, aby z bundy všechna impregnace ihned stekla. Sprejovou impregnaci nanáčíme ze vzdálenosti 10–15 cm. Impregnaci byste měli nanášet, dokud se nezačnou tvořit loužičky. Tak poznáte, že materiál pojal dostatek impregnace. Přebytečnou impregnaci pak už stačí jen šetrně setřít houbičkou nebo hadříkem. Na hadřík ale moc netlačte. V opačném případě byste mohli impregnační filtr na bundě setřít. Impregnaci sice můžete nechat na bundě zaschnout, nicméně pak počítejte s tím, že proces budete velmi brzy muset opakovat.
Správný postup impregnace je nejen nanesení, ale také následné fixování a aktivace impregnace. A to se provádí teplem. Ideální tedy je vložit naimpregnovanou bundu do sušičky na prádlo na 20 až 30 °C. Domácnosti, které nemají sušičku, mohou tento bod vyřešit tak, že impregnaci zažehlí. A to buď přes utěrku nebo tenký ručník. V takovém případě žehličku nastavte na nejnižší stupeň a žehlete bundu. Vše provádějte opatrně, ať si bundu nespálíte.
A pokud se teprve na zimu připravujete, podívejte se na naše zimní a podzimní bundy, které udělají mnoho parády, a navíc vás zahřejí.