Pánská košile – Jaké límečky, manžety a všechny detaily
Počet shlédnutí 21151
Košile vybíráme podle látky a detailu. Jestli se nám vzor a barva košile líbí nebo ne poznáme na první pohled. Tvar límečku, manžety, zapínání a ostatních detailů je potřeba důkladněji prozkoumat. Přinášíme úplný přehled typů límečků, manžet a dalších podstatných prvků na pánské košili.
Nejobsáhlejší průvodce konstrukce pánské košile
Podle čeho si vybíráte košili? Vzor a barva látky upoutá na první pohled. Velikost a střih zjišťujete později. Kvalita materiálu a cena nás také zajímá. A co další parametry? Víte, že existuje více než deset různých typů límečků? Nerozlišujeme pouze úzký a široký límeček. Manžety také skýtají mnoho možností, jak košili oživit. Právě detaily konstrukce košilí dokáží změnit kus látky na perfektní oblečení pro celý den.
1. Límečky
2. Manžety
3. Kapsička
4. Léga
5. Knoflíčky
6. Spodní lem
1. Límečky
Nejvýraznější designový prvek na pánské košili. Tvar límečku podléhá nejčastěji módním vlivům. Rozlišujeme hned několik běžných typů límečků. Při výběru košile si dobře prohlédněte tvar a pevnost límečku.
Límec se široce rozevřenými špičkami
Zkráceně široký límeček je typický pro londýnské business oblekové košile. Košile většinou nosíme zapnuté na poslední knoflík a s kravatou. Špičky límečku jsou od sebe vzdáleny na více než 10 cm. Uzel kravaty lze uvázat jednoduchý a pohodlně i dvojitý.
Při extrémně širokém límečku špičky směřují dozadu k ramenům. I když uvážete široký uzel, látka kravaty na obou stranách uzlu je vidět. Tento límeček není pro všechny. Dosáhnete spíš agresivního až drzého vzhledu.
Široký business límeček se hodí k oválným úzkým obličejům, protože je opticky rozšíří. Ale řídit se tím nemusíte.
Úzký límeček - Kent
Špičky límečku jsou od sebe vzdáleny na 4 cm až 8 cm. Ke košili lze uvázat jenom jednoduchý uzel na kravatě. Při rozepnutém prvním knoflíčku se límeček tolik nerozhalí do stran. Úzký límeček opticky vyvažuje kulaté obličeje. Jedná se o klasický límeček pro bílé společenské košile.
Výztuže límečku - Kostice
Kvalitní košile mají vyměnitelné výztuže límečků. Jedná se o krátké plátky – výztuhy zasunuté ze spodní strany límečku směrem k jeho špičce. Nejjednodušší výztuhy jsou vyrobeny z plastu. Lze zakoupit výztuhy ze dřeva nebo zlata. Límečky s výztuhami lépe drží tvar a košile mají delší životnost. Levné košile jsou bez výztuh, nebo výztuhy mají zašité. Tyto často při praní a žehlení praskají a límeček je pak znehodnocen.
Button-Down límeček
Měkký límec jehož špičky jsou malými knoflíčky připevněny k přednímu dílu košile na úrovni klíčních kostí. Česky se nejčastěji nazývá propínací límeček, ale anglický název button-down se používá častěji. Na špičkách se nacházejí knoflíkové dírky. Na úrovni klíčních kostí jsou přišité malé knoflíčky o velikostí knoflíků na předloktí. Límečky lze odepnout pro velmi nedbalý vzhled.
Původně se používaly pro připnutí vlajících límečků hráčů póla. V Evropě se nosí výhradně v Casual stylu bez kravaty. V USA jsou button-down košile oblíbené právě s kravatami do obleků.
Club límeček
Límec se zaoblenými špičkami. Spíš nižší stojáček s mírným rozevřením límečku. Nosil se v dřívějších dobách. Dnes sluší ke společenským košilím s kravatou i pro volnočasové košile. V dnešní době se spíš nenosí. Kdo chce košilí zaujmout, s tímto límcem se mu to podaří.
Stojáček
Elegantní formální límec s odhaleným stojáčkem se zahnutými spičkami. Vážeme pouze motýlky, ne kravaty. Používá se pouze na frakové košile.
Tab collar
Špičky límečku jsou na spodní straně spojeny proužkem látky a knoflíkem – poutkem. Poutko nadzvedne uzel kravaty, která tak lépe vynikne.
Ukrytý button-down
Špičky límečků se přichytí knoflíky na spodní straně. Knoflíky nejsou vidět. Límec kopíruje přední část košile.
Košile bez límečku
Límečky nejsou. Košile je u krku zakončena pouze měkkým stojáčkem. Vhodné pro Casual letní košile.
2. Manžety
Dlouhé rukávy košile jsou zakončeny manžetou. Jedná se o vyztuženou látku posazenou kolmo na směr tkaní nebo vzor rukávu košile. Manžety se liší tvarem a způsobem zapínání. Manžety mohou být ušity z kontrastní látky – čistě bílé nebo barevné, případně podšity barevnou látkou.
Kulaté manžety na knoflíčky
Zaoblené manžety s jedním ale spíše dvěma knoflíčky patří k nejčastějším variantám zapínání rukávů košile. Košile mohou být jak luxusní společenské, tak v Casual stylu. Barva knoflíků je tradičně bílá. Pro Casual košile v barvě – tón v tónu.
Zkosené manžety na knoflíčky
Rohy manžety jsou zkosené v úhlu 45 stupňů. Jako kdybyste ustřihli roh manžety ve stejné vzdálenosti. Na pohled nevšední zakončení manžety a někdo tvrdí, že jsou více elegantní. Je možné použít jeden nebo dva knoflíčky.
Francouzská manžeta
Dvojitá manžeta, zahnutá manžeta patří k luxusním společenským košilím a ke košilím do fraku. Buď je zaoblená nebo s růžkem – méně často. Dírky jsou z obou stran a je tedy potřeba nosit s manžetovými knoflíčky. Zaoblená manžeta se přehnutím dozadu nasměřuje k předloktí. Zakončení rukávu má tedy vždy tvar s ostrým rohem. Protože je potřeba mít celkem 4 knoflíkové dírky – 2 na spodní vnitřní manžetě, která je zakrytá a 2 na horní vnější manžetě, některé košile skýtají zajímavou vychytávku – vnitřní knoflíkové dírky jsou zdvojené za sebou ve vzdálenosti cca. 1 cm a délku manžety, potažmo rukávu je tak možné přizpůsobit.
Italská manžeta
Jednoduchá manžeta s přišitým knoflíčkem a zároveň knoflíkovou dírkou na spodní straně. Manžetu lze nosit jak zapnutou na kulatý knoflíček tak na manžetový knoflíček. Kdo nosí pouze s manžetovým knoflíčkem, tak si kulatý knoflík odstřihne. Na rozdíl od dvojité Francouzské manžety je jednoduchá Italská manžeta lehká a vzdušná. Vhodné do letního obleku.
Při nošení s manžetovými knoflíčky se tyto zapínají z vnější strany jako u Francouzské manžety. Rozdíl není na první pohled patrný.
James Bond manžeta
Také nazývaná Koktejlová, Casino, Neapolská, zahnutá manžeta. Nejvíce ji ale proslavili Sean Connery a Roger Moore v bondovkách. Zahnutím se podobá Francouzské manžetě s tím rozdílem, že je vykrojena a zapíná se na dva kulaté knoflíky. Při pohledu zeshora nepoznáte rozdíl mezi Francouzskou manžetou. Zespoda vidíte pár knoflíčků.
Měkká manžeta
Běžná manžeta je vyztužena a je tedy pevnější než ostatní látka a měkčí než límeček. Měkká manžeta se skládá pouze z přehnuté látky bez výplně. Původem z Itálie. Ve zbytku Evropy ne příliš rozšířená varianta. Vhodná pro Casual košile. Letní košile. Chlapecké košile.
3. Kapsička
Aby náprsní kapsička na pánské košili nepůsobila rušivě, je potřeba přesně navázat vzor (káro, proužek) na tělo košile. Kapsička by měla zcela splývat s košilí. U společenských košilí je vždy nejvíce jedna kapsička na levé náprsence. Do kapsičky takřka nic nevkládáme. Není nic nevkusnějšího než naditá kapsa prosvítající bankovkami.
Nakládaná kulatá kapsička
Klasická kapsička se zaoblenými spodními rohy a přeloženou látkou v horní části. Vždy umístěna na levé náprsence. Horní lem obvykle na úrovni třetího knoflíčku. Šířka okolo 13 cm a výška do 15 cm. U menších velikostí košilí by kapsička měla být zmenšena.
Zaoblená kapsička je vhodná pro společenské a business košile s dlouhým rukávem k oblekům.
Výšivka firemního loga nebo monogramu na kapsičku
Horní lem kapsičky se nabízí pro výšivku loga nebo monogramu. Výšivku je potřeba provést před našitím kapsy na košili. Pro konfekční a již dokončené košile je potřeba umístit výšivku nad kapsičku, případně límeček, manžetu, do pasu...
Zkosená nakládaná kapsička – cípová kapsa
Spodní část kapsy je zkosena do široce rozevřeného písmene V. Tento střih kapsy umísťujeme na volnočasové Casual pánské košile. Kapsička by měla být menší než klasická kulatá kapsička.
Dvě kapsy s patkou do V
Kapsičky s patkou se zapínáním na knoflík nebo patentek se dávají na volnočasové Casual košile. Styl se uchytil na westernových košilích – barevných károvaných s dlouhým rukávem. Tvar patky i spodní části do otevřeného V. Velikost větší než zkosená nakládaná kapsa. Patky bývají vyztužené. Knoflíčky v barvě ostatních knoflíků.
Košile s krátkým rukávem a dvěma kapsami s patkou nazýváme pilotkami. Košile pilotka může být opatřena nárameníky v barvě košile.
Kulaté kapsy s patkou
Varianta výše uvedených kapes se zakulacenou patkou a spodní částí. Rozměrem bývají větší než klasické kulaté kapsy na společenské košile. Opět vhodné pouze pro Casual košile.
4. Léga – Zapínání košile
Légou nazýváme pruh látky s knoflíkovými dírkami. Je to tedy horní díl košile. Knoflíčky jsou přišité na spodním dílu. U pánských košilí se léga nachází na levé straně. Dámské košile mají légu na pravé straně. Historické prameny uvádějí, že dámy nasedaly na koně z boku a zapínání bylo uzpůsobeno tak, aby při jízdě nefoukalo do dámské halenky.
Dvojitá léga
Látka je zahnutá na lícní stranu košile a prošita podél knoflíkových dírek od shora dolů jednoduchým stehem. Léga tak získá na objemu a zvýrazní přední díl košile. Léga může být vyztužena jako manžety. Používá se u business košilí k obleku.
Jednoduchá léga – bez légy
Také nazývaná Francouzská léga je hladká. Zahnutí je provedeno směrem k rubu košile. Zahnutí je zažehleno pro stálý tvar. Vhodná pro všechny typy košile od společenských po casual sportovní košile.
Skrytá léga
Knoflíky jsou zcela zakryté pod légou v celé délce předního dílu košile. Při zapínání je potřeba légu odkrýt. Při nošení se léga sama neotevře. Používá se pro elegantní košile, košile se stojáčkem.
Fraková léga
Jednoduchá léga do luxusních košilí se stojáčkem do fraku. První knoflík u límečku je stejný jako u jednoduché légy. Další čtyři knoflíčky se nosí frakové podobné manžetovým knoflíčkům. Léga je tedy opatřena čtyřmi knoflíkovými dírkami.
5. Knoflíčky
Na první pohled jsou viditelné knoflíčky na předním dílu zapínání. Standardní počet je 7 knoflíčků o průměru cca. 1 cm. Vzdálenost mezi knoflíčky zapínání je zhruba 7 cm. Pokud nosíte košili rozepnutou na první knoflík, pak Vás zajímá vzdálenost druhého knoflíku. Některé košile mohou mít druhý knoflík umístění blíž k prvnímu.
Knoflíčky také nalezneme na manžetách – shodné jako na léze. Menší knoflíčky o šířce 0,8 cm dále na předloktí a u košilí button – down. Všechny použité knoflíčky mají zpravidla shodný odstín.
Nejpevnější přišití knoflíků je křížem. Knoflíky se přišívají strojově. Méně pevné je přišití paralelně. Klasický knoflík má 4 dírky.
Knoflíčky - Perleť nebo plast
Běžné knoflíčky jsou vyrobeny z plastu, který je odolný, v široké škále barevného spektra a věrně imituje také perleť. Perleťové knoflíčky se používají na luxusní košile ušité na míru. Barva není zářivě bílá, ale spíš do odstínu slonoviny.
6. Spodní lem košile
Zakončení košile bývá na bocích vykrojené s předním i zadním dílem delším. Pánské košile většinou nosíme zastrčené v kalhotách a zvlněný profil spodního lemu umožní pohodlné zastrčení košile do kalhot.
Chybí Vám nějaký podstatný parametr pánské košile? Neváhejte se nás zeptat. Článek rádi rozšíříme.