7 tipů k oblekům, které je dobré znát
Počet shlédnutí 270
Legenda praví, že oblek je nutné zlo, mačká se a celkově se v něm člověk necítí dobře. Není to ale jen výmysl jednoho nespokojeného člověka? Pojďte odhalit s námi pravdu.
Vybrali jsme 7, dalo by se říci nesmrtelných hlášek, které se k oblekům vážou. Jsou všechny založené na pravdě nebo jsou některé pořádně přitažené za vlasy? Tak o tom je dnešní článek.
1) Vlněné obleky se mačkají
Neházejte obleky do jednoho pytle. Rozhodně toto tvrzení neplatí obecně pro všechny obleky. V otázce mačkavosti obleku hraje velkou roli gramáž kvalitní vlny. U opravdu kvalitních obleků se bavíme o číselném rozmezí 245 až 280 gr/mt. A pak je takový oblek schopný vydržet opravdu hodně dlouhé sezení a podobně. Bude to na obleku trochu vidět. Ale třeba po 3 hodinovém sezení v autě, to nebude tak viditelné jako u obleků s nižší gramáží. Pokud je oblek označen gramáží 190 - 210 gr/mt vlny, pak je mačkavost skutečně mnohem větší. Takové sako je lepší při dlouhém cestování pravidelně sundávat nebo v něm delší dobu nesedět. I proto je vhodé poohlédnout se po cestovním vaku, do kterého sako můžete s klidným svědomím pověsit. Celý vak pak přidělat na zadní část sedačky nebo pověsit na držadlo nad dveřmi a cestu přežije bez jediného problému.
Skvělé vlastnosti nabízí například sako z kašmíru. Je to dražší materiál, ale službu poskytne spolehlivě. Sako z kašmíru poznáte poměrně rychle. Je velice příjemné na dotek, nemačká se a hřeje. Dokonce i několika násobně lépe než vlněné sako. Kašmírové sako je i z těchto důvodů skvělou volbou, pokud potřebujete nosit oblek v zimě. Může pak být plnohodnotnou náhradou za teplý kabát.
Ptáte se, co to je za saka, která vídáte na velkých byznys manech? Těch, kteří letí na schůzku letadlem, absoluvují ji a večer sako pořád vypadá tak skvěle? To je sako z látky zvané mohair. Vyrábí se z vlny z angorské kozy. Oproti ovčí vlně je pevnější a nežmolkuje se. Zkrátka je mnohem odolnější proti opotřebení. Přitom se najdou tací, kteří řeknou, že sako z mohairu je na dotyk velice nepříjemné.
2) Dobrý oblek musí vydžet 5 let
Toto je trochu ošemetné. Máte doma oblek ze svého maturitního plesu? A vypadá pořád skvěle že? Hmm...a vynesete ho jednou ročně nebo vůbec? Ano, takový oblek vydtží asi i celý Váš život, možná ho dokonce někdo po Vás podědí. :-) Ono se dá říci, že i průměrný oblek vydrží poměrně hodně. Nejčastěji ho stejně zníčíte svým zacházením. Nevěšíte ho na ramínko, sedíte v něm v kanceláři, nosíte ho 20x v měsíci, dáváte ho do špatné čistírny atd. Ale vážně, pokud chodíte v obleku do práce, určitě víte, že je třeba jich mít více. Střídat byste v takovém případě měli určitě minimálně 2 - 4.
3) Hedvábná podšívka je nejlepší
Ano, to je pravda. Bohužel, se ale také hedvábí poměrně špatně shání v pěkných vzorech. Proto je takové sako dražší. A bohužel se tento materiál také rád sráží. Proto pak mohou na saku vznikat nerovnosti, záhyby a podobně. Pokud však budete ochotni hedvábí věnovat pořádné a kvalitní zacházení, vrátí vám péči několikanásobně. Tady se už ale bavíme o tom, že budete sako pravidelně svěřovat do rukou kvalitní a spolehlivé čistírny. Většina z nás však nejspíš preferuje sako, které bude poskytovat ideální poměr cena / výkon. Pak určitě pozor na polyesterovou podšívku. Ne každému, kdo se rychle potí, může taková podšívka vyhovovat.
4) Sako musí do čistírny každý měsíc
A proč? Tedy samozřejmě třeba skvrna od rtěnky od milenky může být problém. A pokud budete po své ženě chtít takový flek odstranit, nemuselo by to dopadnout dobře. Pak je opravdu čistírna nejlepší volbou. Vždy ale mějte na paměti, že chemie v čistírnách je hodně agresivní a oblek dostane zabrat. Čím kvalitnější látku máte (dejme tomu 130's a jemnější), tím více oblek v čistírně trpí – takže jednou, dvakrát za rok a dost. A vybírejte opravdu kvalitní čistírnu. A vyhněte se těm v hypermarketech.
Ne každý to ví, ale místo čistírny vám postačí kartáč a pára. Nebo žehlička, která má silný ráz páry. Sako jednoduše vyvěste a propařte. Pára narovná pomačkání a současně vytáhnete zápach z vláken látky. Nečistoty, prach a nachytaný bordel (nitky, chlupy...) ze saka dostanete pořádným kartáčem.
5) Oleštěné rukávy a ramena = nekvalitní sako?
Po nějaké době se na loktech objeví oleštěná místa. A mnohokrát jsme již slyšeli, že je to nekvalitní látkou. Málokdo je ale schopen přijmout, možná trochu krutou, realitu. Ve 100 % případů jde o problém, který vytváří sám majitel saka. Jakto?
Ano, mnohokrát si to neuvědomujeme, ale rukávy trpí opravdu hodně. A pokud majitel saka patří mezi ty, kteří sako v kanceláři nesundávají, dochází pravidelně a dlouhodobě ke styku loktů s tvrdou podložkou stolu. Matematika je v tomto směru poměrně jednoduchá - pracovní doba má 8 hodin a pokud více než hodinu a půl průměrně, budete namáhat jedno místo na saku, které nosíte celý měsíc do práce, je to slušná dávka tření. A jsou i jiné lokality, kde sako nosíme.
Máte oleštěné celé levé rameno a ten oblek je nekvalitní? Ne až tak docela. Na vině v totmo případě bývá - opět v drtivé většině případů, zcela jiná věc. Pás v autě. Tření látky saka a pásu je měsíčně také dostatečně vysoké na to, aby se mohlo i sebe kvalitnější sako, takto opotřebovat.
Takové sako už se pak zachránit nedá. Respektive dá, ale jde o velice drahý proces, kdy se už většině z nás vyplatí investovat do nového saka. A příště si dávat větší pozor a sako pravidelně sundávat. :-)
6) Cestovat s oblekem letadlem je otrava
To je pravda. Ale vše má řešení. Můžete například oblek složit do kufru. Použít můžete třeba bublinkovou fólii, kterou sako vypodložíte. Fíglje v tom, složit sako tak, aby jednotlivé části saka na sebe přímo nedoléhaly. Pak se nebudou tak mačkat. Kalhoty složte podle puků a vložíte do saka. Kufr by také neměl být příliš plný.
Jakmile dorazíte do cílové destinace, oblek vybalte a pověsíte na ramínko. Ano, je možné, že bude lehce zmačkaný. Takže s ním skočte do koupelny v hotelu, pusťte sprchu na největší teplotu, oblek pověste mimo dosah vody, zavřete dveře a nechte ho tam půl hodiny. Vzniklá pára udělá svoji práci a pokud máte kvalitní látku, tak se nerovnosti vyhladí.
7) Žehlení obleku je věda
V domácích podmínkách vyžehlit sako, je opravdu trochu složitější. I proto je velice důležité používat hodně páry pro údržbu obleku a narovnání běžného, a v podstatě i drobného, pomačkání. Pokud se však žehlení nevyhnete a je třeba sako projet žehličkou, pak se snažte vyhnout dlouhému kontaktu žehličky s látkou. Teplota žehličky by měla být spíž nižší. Ideální je zvolit funkci WOOL (vlna) nebo Synthetics (syntetika). Chcete mít na 100% jistotu, že sako nepoškodíte při žehlení? Pak sako žehlete přes ručník. Pokud nemáte speciální podložky, vyvarujte se přílišného žehlení předních dílů. Dávejte pozor co žehlíte. Vpředu jsou totiž knoflíky, kapsy, klopy a mezi látkou a podšívkou jsou navíc výztuže. To všechno můžete neopatrným žehlením poškodit. Oproti tomu čistírny jsou na žehlení obleků vybaveny, ale opět pozor – mnohokrát se stalo, že se zákazníkům vrátilo sako oleštěné.
Závěr:
Poslední rady, které je dobré znát, aby váš oblek vvydržel co nejdéle
- Sako si sundávejte v kanceláři i autě.
- Sako vždy pověste. Když ne na ramínko, tak aspoň na věšák.
- Kalhoty skládejte podle puků na ramínko.
- Jeden oblek noste maximálně 3x týdně. Lépe 2x.
- Do čistírny noste oblek 1 až 2x ročně.
- Používejte páru a kartáč na základní údržbu.
- Nesnažte se oblek žehlit způsobem jako třeba košili.
- Pokud cestujete, používejte náš tip s koupelnou.
- Když prší, noste deštník.
- Čím více hedvábí v látce, tím více se sako bude mačkat.
Nový komentář