Jak skladovat oblečení?
Počet shlédnutí 1134
Oblečení si zaslouží péči, správné uložení v šatníku a ochranu před moly. Jak to všechno spojit? Rady zní...
Šaty dělají člověka. A jak se tedy o ty šaty starat? Začněme se stále opakujícím se cyklem - sezónní věci a jejich uložení. Mnozí z nás v pravidelných intervalech bojují s otázkou, kam uložit sezónní oblečení. Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří mají ve skříni dostatek místa gratulujeme Vám. Pokud však patříte do té pomyslné druhé skupiny a sezónní oblečení Vám zabírá hodně místa, pak pro Vás třeba budeme mít nějakou tu radu.Mezi klasické celoročně nevyužívané věci, které zabírají více místa, patří třeba zimní bundy a kombinézy. Ve skříni většinou zabírají příliš mnoho místa, které byste mohli využít jinak.
Přesně tyhle kousky je možné s naprosto klidným svědomím dát do krabice, dostatečně velkého boxu nebo igelitového pytle. Vždy dbejte na to, aby bylo oblečení umístěné tak, aby bylo chráněné od prachu i škůdci. Takto zabalené je můžete dát na místo, kde Vám nebudou překážet. Standardně to bývá půda, komora nebo prostor pod gaučem či postelí. Jedno hlavní pravidlo ale určitě dodržujte. Vždy pamatujte na to, že sezónní oblečení je třeba ukládat čisté, vyprané a suché.
Stejně tak skladujte i boty - suché, ošetřené a vyčištěné. Můžete je vycpat novinami, kožené boty je vhodné ošetřit krémem.
Údržba oblečení aneb než věci uložíte do skříně...
- Vyperte je.
- Nepoužívejte drátěná ramínka, stává se, že ničí ramena šatů či límce oblečení.
- Vlněné svetry složte, nepoužívejte ramínko.
- Je dobré mít oblečení mimo sluneční svit. Barvy totiž mohou na světle blednout.
- V komínku na polici se snažte mít maximálně 5 kusů oblečení.
- Vždy oblečení skladujte tak, abyste na všechny komínky viděli a mohli oblečení pohodlně vyjmout
- Těžší oblečení je dobré pokládat také, předejdete tak tomu, že se Vám nebudou vytahovat ramena.
- Na kravaty použijte speciální věšák a při věšení pamatujte na to, aby měly dostatek prostoru. Není dobré věšet jednu přes druhou.
- Vlněným věcem bude lépe ve skříni a ne na věšáku.
- Nemačkavé materiály můžete umístit do vakuových pytlů.
- Jemné oblečení, jako třeba halenky, skladujte zvlášť a nejlépe ve vaku či obalu na oblečení.
- Ideální teplota pro uložení oblečení je od 18 do 23 stupňů, vyšší vlhkost i teplota by mohly naopak oblečení poničit.
Jak ochránit oblečení před moly?
Existují skvělé vychytávky, které Vám s těmito zvířátky pomohou zatočit. Všichni známe ten nevábně vonící sprej proti molům. Ten používejte spíše méně. Oblečení jím může načichnout a obecně mohou oblečení zničit. Tak co tedy pomůže? Vhodnější je, dle našeho názoru, sprej na vodní bázi s neutrálním zápachem. Popřípadě i kuličky proti molům (ty ale více zapáchají).
Pokud se chcete vydat do boje spíše se zbraněmi "přírodními" tak využijte vůně levandule nebo pomeranče. Právě pomerančovou kůru či okvětní lístky můžete uložit do papírového pytlíků s otvory a nechat je umístěné v prádle.
Nový komentář