Menu

Jak vybrat nejlepší polo – Vše, co potřebujete vědět o polo košilích

Počet shlédnutí 5456

V eshopu SmartMen.cz naleznete nejširší nabídku dámských a pánských polo triček v širokém spektru barev, designů a velikostí, bez log a bez potisků. Krátký rukáv i dlouhé rukávy. Oblíbená bavlněná i funkční pola. Pro jednotlivce i pro firemní dress code. Jak si ale vybrat nejlepší polo? Z jakého materiálu? Jak o pola pečovat? Odpovíme na všechny související otázky v následujícím článku.

Jak vybrat nejlepší polo – Vše, co potřebujete vědět o polo košilích

Jaký je nejvhodnější název pro polo?

René Lacoste v tenisovém poloJak správně pojmenovat tričko s límečkem je oříšek pro nejednoho zákazníka i prodávajícího. My nejraději užíváme zkrácený mezinárodní název polo. Dále se přikláníme k dlouhému názvu polo tričko a nikoli polo košile. Vycházíme z anglického překladu "polo shirt". Slovo shirt lze přeložit jako košile i jako tričko. Vznik a design polo sice vychází spíš z košile, anglicky shirt. Doslovný překlad by měl znít polo košile. Psát raději s mezerou, protože polokošile evokuje něco jako polovinu košile. Slovo „polo" v češtině mate. Ve skutečnosti se jedná o jezdeckou disciplínu pólo. Polo tričko si totiž nejdříve oblíbili hráči póla. I tento název je zavádějící, protože polo tričko vynalezl a jako první propagoval úspěšný francouzský tenista a obchodník se sportovní módou René Lacoste, zvaný Krokodýl. Móda není jednoduchá disciplína, ani když se jedná o trička.

Šijeme a obchodujeme košile jako takové. Z našeho úhlu pohledu co do konstrukce a účelu proto rozlišujeme a když používáme dlouhý název, tak polo tričko.

Nejlepší materiály na polo trička

Z vlastní zkušenosti uvádíme 3 typy látek, které se nám osvědčily na polo tričkách pro běžné nošení a rekreační sport. Pokud uvažujete o materiálu, současně přemýšlejte, k jakému účelu budete tričko nosit.

Polo 100% bavlna

Do práce a volný čas doporučujeme polo ze 100% bavlny, případně 100% bio-bavlny. Tričko nosíme přímo na tělo a bavlna coby přírodní materiál je příjemná na tělo, nevyvolává žádné alergické reakce na pokožce, dobře saje pot a vlhkost. Kvalita bavlněné látky je primárně určena délkou zpracovávaných vláken. Nejkvalitnější bavlnu hledejte pod pojmenováním česaná bavlna, pima, supima, kdy jsou vyčesány právě nejdelší vlákna. Bio-bavlna se vyznačuje šetrnou výrobou a zpracováním mimo jiné bez užívání pesticidů, herbicidů a chemikálií. Bio-bavlna neznamená vyšší kvalitu a užitné vlastnosti než běžná bavlna.

Bavlna & elastan

Funkční elastické polo tričko v moderním střihuSportovnější typy mužů i žen si v poslední době oblíbili moderní směs 95% a 5% elastan. Polo si zachová vlastnosti přírodní bavlny a navíc i několik málo procent elastanu zajistí dokonalou pružnost ve všech směrech a případně vytvarování podle postavy. Mužům vyhovuje těsnější obepínání bicepsů rukávy a tvarovaný hrudník. Dámská polo jsou obvykle v pase tvarována do přesýpacích hodin a stretchový materiál ještě zvýrazní ženskou postavu.

Polyester – funkční materiály

Moderní polyesterová vlákna jsou stále oblíbenější i při nošení přímo na tělo. Sportovní oděvy ze syntetických vláken jsou nutností. Polo trika na golf, tenis a jiné sportovní aktivity doporučujeme ze 100% z funkčního polyesteru. Polyester dobře odvádí pot a rychle schne. Údržba je snadná a není potřeba žehlit.

Proti zápachu z potu se propagují příměsi stříbra. S naší znalostí výroby a prodeje všech typů oděvů a také ponožek si nejsme jisti, zda stříbro v souvislosti s textilem vůbec funguje tak, jak se uvádí. Zajímavou užitnou vlastností je ale ochrana proti UV záření, kterou ocení nejen profesionální tenisté na Australian open, ale čeští turisté v Chorvatsku.

Na funkčním polo by mělo být na první pohled vidět, že se jedná o sportovní tričko. Není tedy vhodné je nosit jako alternativu k běžným polo, ale pouze na sport, výlety a podobné aktivity jako firemní off-site meeting.

Polyester & směs s bavlnou

Polyester je levnější než bavlna a déle vydrží. Tato kombinace vlastností je zásadní pro nákupčí pracovních oděvů ve firmách. Pracovní polo trička do firem tak nejčastěji obsahují alespoň 60% polyester a 40% bavlnu. Předpokládá se delší životnost při více pracích cyklech. Polyester lze chemicky čistit. Odolnost vůči oděru a celková životnost by měla být delší než u 100% bavlněných triček. Pohodlí a přívětivost k lidské pokožce je jiná otázka. Pokud vybíráte polo do firem, zvolte alespoň směs s bavlnou, než čistě 100% polyester.

Síla látky – gramáž

O hustotě tkaní látky, o tloušťce, pevnosti i prodyšnosti leccos vypovídá gramáž. Gramáž látky představuje hmotnost látky v gramech na metr čtvereční. Obvyklý interval pro hmotnost polo je od 150 gr./m2 do 240 gr./m2. Nižší gramáží, okolo 170 gr./m2, se vyznačují i kvalitní funkční polyesterová polo trička. Polyester je obecně lehčí než bavlna a nelze tedy navzájem podle hmotnosti porovnávat jejich kvalitu. U bavlněných látek je nižší gramáž spíš na úkor kvality. Látka je příliš tenká až průsvitná. Kvalitní bavlněná polo dosahují hmotnosti 190 – 210 gr./m2.

Vzory tkaní & pletení polo - Piqué

Detail tkané a pletené látky na polo košileDetail piqué látky na polokošile

Látky na polo trička se mohou tkát jako košile, ale nejčastěji se pletou. Nejznámějším pleteným vzorem na polo je piqué. Používá se dvojmo skaná příze, která vytvoří jemnou strukturu drobných oček. V košilích se používá podobný vzor Oxford na casual košile. Výraznější vzor se nazývá Birdseye – ptačí oko. Piqué polo se vyznačují vyšší pevností a odolností látky. Látka je celkově hutnější a nehodí se na aktivní sportování. Výhodou je elastičnost všemi směry a prodyšnost. Nemačkají se a není je potřeba žehlit. Stačí je rovnou složit.

Detail hladkého vzoru jersey na polokošileHladké rovněž pletené látky na polo (anglicky Jersey) jsou naopak lehké, prodyšné a oblíbené v horku. Šijí se z nich častěji sportovní funkční polo a polo se směsí bavlna a elastan. Trička bývají lesklá. Nelze říct, které tkaní je kvalitnější nebo lepší. Záleží na preferenci každého.

Konstrukce polo trička

Na polu nás nejdříve zaujme límeček a zapínání. Je dobré se důkladněji podívat i na další detaily.

Límečky

Nejčastější polo límečky jsou měkké žebrované. Nevyžadují žádnou zvláštní péči, akorát je potřeba čas od času narovnat nebo přežehlit špičky, pokud se kroutí. Límečky u polo s dlouhým rukávem, které se svým designem blíží košilím, mohou mít límečky pevnější včetně podšívky. Tyto je potřeba po rubu přežehlit, aby zůstaly i po vyprání rovné. Co se týče tvaru límečku, nejčastěji se používají úzké typy (u košil nazýváme Kent). Protože polo většinou nosíme rozepnuté na horní knoflíček, tak se límečky rozhalují a ve výslekdu vypadají spíš rozevřené než úzké.

Kapsy

Tradiční polo jsou bez náprsní kapsy. Už proto, že toto místo je vyhrazeno brandům. Také proto, že kapsičky nevypadají dobře a nemají žádný smysluplný význam.

Klasický límeček a zapínání polo trikaLéga a knoflíčky

Podobně jako u košil, léga může být jednoduchá nebo dvojitá. Jednoduchá léga je pouze založená a svisle prošitá. Je hladká a nevystupuje. Ve spodní části se prošívá do tvaru čtverce a navíc úhlopříčně. Dvojité légy vystupují a jsou robustnější. Polo bývají dražší, protože našít dvojitou légu je pracnější.

Pánské polo je opatřeno 2 až 4 knoflíky a knoflíkovými dírkami. Zapínání by mělo končit mezi prsními svaly. Dámské polo může mít i 5 knoflíků, léga je delší a tato pola vypadají elegantně. Většina knoflíků je plastových, jako u košil. Luxusní značková polo by měly mít knoflíčky z perletě, jako u košil.

Rukávy

Když se řekne polo tričko, každý si přestaví krátké rukávy zakončené elastickým žebrovaným úpletem, který jemně obepíná horní část paže. Polo s dlouhým rukávem pro muže i ženy ale není žádnou raritou ani extravagancí. Jedná se o elegantní a pro chladnější prostředí optimální variantu, když nechcete nosit košile s dlouhým rukávem.

Rukávy jsou k tělu trička přišity v ramenou, jako u košil. Lze se setkat také s raglánovými rukávy, které přesahují ramena v horní části a začínají u lemu límečku.

Kontrastní límeček polo košile krátký rukávPolo s propínacím límečkem button downPolokošile s potiskem a kontrastním límečkem

Barvy a vzory

Polo se nosí hlavně v letních měsících a na sezónu je dobré se vybavit alespoň dvěma až třemi novými polo. Nejoblíbenější barvou pro muže a pro mnoho žen jsou tmavě modrá Navy. Je to praktická barva s univerzálním použitím, ke které dobře ladí ostatní oblečení.

Další barvou, která se nabízí je bílá. Čistě bílou volí spíš ženy, na kterých vypadá podle našeho názoru lépe. Bavíme se stále o jednobarevných polo, která převažují. Barevným elementem jsou pouze výšivky loga výrobce, ale ani ta nejsou nutná. Další výběr barev se již liší dle mužských a dámských preferencí. Vínová, světle modrá a dalších možná deset odstínů modré, zelená, oranžová, žlutá a v neposlední řadě růžová je oblíbená u mužů. U žen vedou odstíny fialové, tyrkysová, odstíny růžové, červené, fuchsiová. Černá barva nepatří k oblíbeným ani u mužů ani u žen. Na léto není praktická.

Pokud jste již vyčerpali arzenál jednobarevných polo, zkuste pruhy. Záměrně míníme pruhy a ne proužky. Na rozdíl od košil jsou pruhy na polo zásadně vodorovné a široké i třeba 10 cm. Límečky a léga v kontrastní barvě vypadají zajímavě. Co se týče potisku, vzory volíme spíš miniaturní, které na dálku splývají a podkreslují podkladovou látku.

Jak polo nosit & jak nenosit

Polo trička řadíme do stylu casual – volnočasové oblečení pro neformální společenské události. Na sport jako diváci a jako rekreační sportovci. Do kina v teplém letním večeru. K džínám i plátěným kalhotám. Teenager si může obléknout polo s krátkým rukávem do smart casual obleku. Jako by pro nošení polo žádná pravidla neexistovala. Některé rady a doporučení vám ale dáme.

Jak nevrstvit polo - noste vždy jenom jedno polo!Pod polo nenoste jiné polo nebo jiné tričko s krátkým rukávem. Dvě pola na sobě se překrývají, ale ne dostatečně a vypadá to, že jste zapomněli, že jste si už jedno polo oblékli. I běžné tričko pod polem může být vidět ve výstřihu nebo pod rukávem. Ještě přijatelné je slabé triko s dlouhým rukávem, zejména v chladných dnech. Polo by mělo pokud možno obepínat trup i paže a pro jiný oděv by již nemělo být žádné místo

Polo má tělo i paže obepínat, ale ne svírat. Pokud máte otlačené manžety přes bicepsy, pak zvolte o číslo větší. Ideální jsou polo s příměsí elastanu. Pod manžetu by se měl vejít pouze jeden prst. Polo by naopak nemělo nikde přebývat. Volnější může být přes boky, protože se nosí volně přes kalhoty nebo šortky.

Co se týče délky polo, zadní spodní lem by měl dosahovat nejníže do poloviny hýždí. Optimální délka je pod opasek. Delší polo opticky změní vaše proporce a vypadáte menší, než ve skutečnosti jste. Zadní díl není potřeba mít delší jako tomu bývá u běžných košil. Boční rozparek přijde vhod, ale přední i zadní lem by měly končit ve stejné výšce. Manžety rukávů by měly končit v polovině nebo 2/3 bicepsů. Kratší rukávy se nosily v 70'. Delší rukávy na loketní jamku si vyhrazují určité subkultury.

Vyhrnutý límec nahoru přes zátylek již není cool. A nezdá se, že by se tento trend měl vrátit ani v létě. Límečky nechte volně splývat. Muži se štíhlou postavou mohou nosit všechny knoflíčky zapnuté. Jinak se nosí poslední knoflíček rozepnutý.

polo triko do kalhot je smart casualPolo zasunout nebo volně přes kalhoty?

Nelze tvrdit, že polo je potřeba nosit pouze volně přes kalhoty. Záleží na situaci. Pokud jdeme na zahradní párty, neformální firemní akci a váháme mezi košilí s dlouhým rukávem a polo, tak si polo zasuneme do plátěných kalhot / chinos s opaskem. Celkový dojem zastrčeného polo je spíš smart casual než ležérní casual.

Polo trička jsou vhodná pro vrstvení se svetry a mikinami. Pletené svetry lze nosit klasicky až romanticky volně přes ramena. Z mikiny, nejlépe na zip, nechte vyniknout légu a límeček polo. Ať je vidět, že nenosíte normální tričko.

Polo podle značek

Nemáme zájem ani ambici vyjmenovávat všechny známé i neznámé značky výrobců polo. Navíc se zabýváme prodejem oděvů bez viditelných brandů - bez log a potisků. Nicméně vás chceme upozornit na to, že některé značky se zaměřují a jsou spojovány s konkrétními sporty. Často golfem nebo tenisem. Pokud je značka vyhraněná pouze pro jeden sport, není vhodné ji nosit na jiné sporty.

Různé značky mají svoje preferované střihy. Polo jsou zpravidla nabízeny v jednom střihu a částečně se spoléhá na elasticitu materiálu pro dokonalé padnutí.

Ceny polo triček

Ceny polo se liší nejenom dle materiálu a zpracování, ale také podle značek. Za typické značkové polo můžete dát více než Kč 2tis. Za kvalitní neznačkové polo jenom Kč 500. Rozdíl může být jenom ve výšivce brandu na levé náprsence. Vždy by mělo platit pravidlo, že bavlněná polo jsou dražší než směsová a polyesterová polo. Funkční polo nemusí být dražší než bavlněná polo, nebo s elastanem. Mohou stát okolo Kč 600. Podle našeho názoru není nutné utratit za polo více než Kč 800.

Údržba polo trička & životnost

Předpokladem dlouhé životnosti polo trička je jeho kvalita při koupi. Kvalita je dána jednak materiálem ale i zpracováním – šitím. Typy látek, jejich kvality a vlastnosti jsme zmínili výše. Kvalita zpracování není pro spotřebitele na první pohled jasná. Prohlédněte si pozorně límeček a zapínání, přišití knoflíků. Švy šité křivě, nerovnoměrně, třepení špiček límečků, nedbale přišité knoflíky jsou varovné signály nekvalitně ušitého pola. Pokud kupujete v kamenných prodejnách drahé značkové polo, klidně si ho vyzkoušejte a přitom se podívejte zevnitř na šev na rameni. Zevnitř na švu by měl být proužek látky nebo pásky, která šev zpevní. Jedná se o tak zvaný lepený šev (anglicky taped seam). Kvalitně ušité polo drží tvar i po desítkách pracích cyklů.

Jak pečovat o polo?

Polo trička nejsou náročná na údržbu. Jsou pratelná v automatické pračce v běžném pracím programu. Dostačující teplota praní je 40 st. Celsia. Polo perte vždy naruby. Funkční polo a krátce nošená bavlněná polo lze prát na 30 st. Celsia ve sportovním programu. Polo snese sušení v bubnové sušičce, ale my to nedoporučujeme. Bavlněná vlákna se jako u košil mohou vysušením lámat. Polo uschne během několika hodin. Optimální sušení je pověšené na ramínku. Vyhnete se tak skladům z prádelní šňůry. Polo lze žehlit na střední teplotu. Lehce je vyžehlíte jedním tahem. Z vlastní zkušenosti polo nežehlím, při skládání pouze uhladím. Nosím těsně na tělo a vyžehlí se samo při prvním nošení. Věřím, že praním polo na nižší teploty a nežehlením jim prodlužuji životnost.

Jak dlouho polo vydrží?

Polo nejvíc potěší první sezónu. Druhým rokem jsou již barvy poněkud vybledlé a na první pohled obnošené. V podpaží se mohou objevit nevypratelné skvrny od deodorantu. Je to tím, že si kupujeme nejraději barevná polo a to v sytých výrazných barvách. I když je pereme na nízké teploty a naruby, barvy se časem vždy vymývají. Ať již se jedná o drahá značková polo i o levná neznačková nebo firemní. Polo navíc nosíme přímo na tělo a pot vykoná své a navíc ho vystavujeme přímému slunci. Nejvíce to odnesou ta nejoblíbenější.

Doporučujeme střídat třeba i deset polo za léto a mohou být i ve stejných barvách. Perte je šetrně a nesušte v sušičce. Pokud možno nežehlete. Pola nejsou náchylná k mačkání. Nakupujte je chytře, ve slevách, ne předražená. Věříme, že tento článek vám pomůže si vybrat vaše nejlepší polo.

Diskuse

(0 komentářů)

Nový komentář

Kontrolní kód

i

* (Povinné)

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Produkt byl vložen do košíku
Pokračovat v nákupu Objednat