Pro kuchaře – všechny typy rondonů, kuchařské oblečení a doplňky
Počet shlédnutí 7070
Kuchaři a kuchařky mají v gastro provozech výsadní postavení a to je také zvýrazněno typem tradičního oblečení, zvaném rondon. Kuchařské oblečení je reprezentativní, i když kuchaře v restauraci většinou nespatříme. A to je škoda. Na elegantně oblečeného kuchaře v rondonu je radost pohledět. Podívejme se na typické pracovní oblečení kuchaře a kuchařky.
Rondony
Rondon je svrchní oděv kuchaře zakrývající horní polovinu těla včetně paží. Prvotní funkcí rondonu je ochrana kuchaře při vaření, zejména proti popálení. Rondony se typově podobají košilím a sakům – také se zapínají na knoflíky v přední části. Rondony se nosí volně přes kalhoty. Rondony jsou kratší než košile. Nosí se zhruba do výše kyčlí, nad úroveň rozkroku.
Rondony oblékají nejen muži, ale i ženy. Dámský střih rondonu je projmutý v pase ke zvýraznění ženské křivky.
Tradiční barva pro rondon je čistě bílá. K oblíbeným praktickým barvám patří černá. Barva rondonu může být sladěna s barvou oblečení číšníků a servírek v konkrétním hotelu nebo restauraci.
Typickým znakem rondonu je také stojáček. Stojáček jako u košile zakrývá krk. Stojáčky bývají v kontrastní barvě, pokud se nejedná o čistě bílé rondony.
Látky na rondony bývají nejčastěji bavlněné a s příměsí polyesterových vláken. Příjemná kombinace pro pohodlné nošení je příměs elastanu do bavlny. Odolné a trvanlivé látky na rondony jsou utkány v poměru 65 % polyester, 35 % bavlna, jak vídáme běžně u ostatních pracovních oděvů – například montérek. Pro příjemné nošení doporučujeme volit převahu bavlny.
Rondony je potřeba prát na vysoké teploty – 60 °C v automatické pračce. Bavlna i umělá vlákna tyto vysoké teploty bezpečně vydrží. Bavlnu lze také chemicky čistit. Nechte si rondon čas od času odborně vyčistit v čistírně. Uvidíte rozdíl obzvlášť na bílých látkách.
Kdo také nosí rondony
Rondony si oblíbili také cukráři, pekaři, řezníci. Rondony může nosit také obsluha v restauraci při servírovní pokrmů a při cateringu. Elegantní dvojité zapínání si dovedeme představit také na uniformách ve službách – kadeřnictví, wellness, lázeňství. Pro ženy může být vhodnější košile typu tunika. Dvě řady knoflíků vypadají vždy elegantně.
Výšivky na rondony
Kuchaři a zejména šéfkuchař v první linii reprezentují restauraci. Rondon je pro účely zviditelnění podniku opatřen výšivkou loga restaurace na levém rukávu nebo na levé náprsence. Typickým znakem rondonů je také výšivka celého jména kuchaře. Je to takový podpis kuchaře.
Dvouřadový rondon
Na přední straně rondonu nalezneme dvě svislé řady knoflíků, jejichž vzdálenost se od spodního knoflíku k hornímu mírně zvětšuje. Řady knoflíků se od spodní části mírně rozebíhají. Hrudník kuchaře tak překrývají dvě vrstvy látky, které zvyšují ochranu kuchaře.
Knoflíky do rondonu & druky
Knoflíky jsou vyrobeny z plastu a nejsou přišité. Jedná se o typ manžetového knoflíku, jako se používá na frakové košile. Spodní část přiléhající k tělu je oválná rovná ploška, ke které je na stonce připevněna kulička. Vidíme tedy jenom kuličku, která skýtá množství možností barev a dekorací.
Alternativou pro knoflíky, které se mohou časem postrácet, jsou druky. Jedná se o patentky, které jsou pevně umístěny na oděvu. Nelze tedy střídat pravé a levé zapínání.
Praktickou vychytávnou moderního zapínání rondonů jsou magnetky. Zašité magnety místo knoflíků umožní rychlé zapínání i u dvouřadých rondonů.
Je celkem jedno, jestli rondon zapínáme zleva nebo zprava. Pro výšivku jména a logo restaurace na levé náprsence je vhodnější přiložit k tělu nejdříve pravou stranu a poté překrýt levou stranou, z pohledu kuchaře.
Dámské košile mají zapínání historicky na opačné straně. Toto pravidlo lze aplikovat také na zapínání dámských rondonů. Výšivka jména nebo logo restaurace je pak vytkáno na pravé náprsence.
Pokud si rondon vepředu zašpiním, zapínání přehodím čistou látkou navrch. Doporučujeme mít na každou směnu jeden rezervní rondon.
Jednořadový rondon
Jednořadý rondon má zapínání vepředu podobné jako košile. Dokonce může mít zapínání na kulaté knoflíky. Případně jako je běžné u dvouřadových rondonů lze jej zapínat na rondonové knoflíky a druky. Jednořadový rondon působí vzdušně a lehce. Nabízí se letní varianta s krátkým rukávem. Ochrana přední části těla před popálením je slabší. Volný prostor kolem légy skýtá možnost doplnit postranními kapsami nebo náprsní kapsou.
V dámské verzi nalezneme jednořadový rondon ve stylu pláště se zapínám na knoflíky uprostřed, hlubším výstřihem do písmene V a ve variantě s dlouhým nebo krátkým rukávem.
Dlouhý rukáv - správná délka rukávu
Rondony s dlouhým rukávem jednoznačně upřednostňujte. Pokud je potřeba, rukávy si vyhrňte k loktům. Vždy dbejte v prvé řadě na bezpečnost při práci. V kuchyní bývá vedro jak s dlouhým, tak s krátkým rukávem. Délka rukávů je kratší než u běžných sak nebo košilí. Manžeta by měla končit zároveň se zápěstím ale i dva centimetry nad zápěstím. Jedním ohrnutím manžety lze rychle vykasat rukáv do poloviny předloktí.
Krátký rukáv
Výběr rondonů s krátkým rukávem je omezený. Ve výbavě kuchaře a kuchařky stačí mít pouze jeden rondon s krátkým rukávem. Do běžného kuchyňského provozu jej z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme. Využijete ho při venkovním grilování v létě. Krátké rukávy se hodí dále k reprezentativnímu servírování pokrmů v cateringu a hotelových restauracích. Ke zvážení stojí jednořadový rondon s krátkým rukávem.
Vychytávky
Mezi oblíbené vychytávky rondonů patří poutko na tužky. Poutko lez umístit na levou náprsenku a rameno. Rondony obvykle nemívají kapsy, tak lze při šití na míru o malé kapse uvažovat. Mobil si ale raději vložte do zadní kapsy u kalhot.
Kolik rondonů potřebuje kuchař?
Na jednu směnu si přeneste dva rondony. Vždy potřebujete mít po ruce rezervní čistý rondon, i když nechodíte mezi hosty restaurace. Když se neušpiníte sami, není vyloučeno, že ušpiní někdo vás. Prát rondony nebudete každý den, takže na týden budete potřebovat alespoň 3 – 4 kousky. Pokud Vám zaměstnavatel zajišťuje praní oděvů, pak oblečení na vyprání třeba týden neuvidíte. Musíte mít tedy v šatníku dvakrát tolik oblečení.
Kuchařské haleny
Mladší kuchaři, pomocný personál, nebo i šéfkuchaři, pokud zrovna nepřijede Zdeněk Pohlreich na inspekci, mohou nosit jednoduché oděvy typu košile a polokošile. Jednoduchá elegance. Zapínání na knoflíky v jedné řadě. Krátký rukáv. Případně střih polo trička. Haleny pro kuchaře jsou oblíbené v dámských verzích.
Kuchařské kalhoty
Dlouhé kalhoty pro kuchaře i kuchařky jsou základní součástí uniformy a jsou vyrobeny ze stejné látky jako rondony. Kalhoty opět primárně plní ochrannou funkci a nedoporučujeme nosit šortky nebo sukně. Pokud si oblékáte šortky, pak si nohy z přední části zakryjte dlouhou pasovou nebo laclovou zástěrou.
Typickou barvou pro kuchařské kalhoty je čistě bílá. Oblíbený je také vzor pepito – kohoutí otisk v černé barvě na bílém podkladu. Pepito kalhoty se nejlépe hodí k bílým rondonům.
Střih kuchařských kalhot je podobný jako u pánských společenských kalhot. Obvykle mají dvě přední kapsy, zapínání na zip a knoflík. Najít lze i kalhoty s jednou zadní kapsou na suchý zip – tam prakticky vložíte chytrý telefon. V pase poutka na opasek a v zadní části praktickou gumu. Nosí se nejčastěji bez opasku. Pas zakryje rondon.
Dámské kuchařské kalhoty jsou střihově a shodné s kalhotami ve zdravotnictví. Vysoký pas, dvě přední kapsy, v pase kombinace gumy po stranách a zapínání zepředu na zip a knoflík nebo na boku na knoflíky.
Obuv pro kuchaře
Boty pro kuchaře by měly být omyvatelné, pevné a prodyšné. Kuchaři v botách stojí celý den, nebo se pohybují na malém prostoru. Nutností je protiskluzová podrážka.
Pevná polobotka je základem kuchařského vybavení. V kuchyni je potřeba větrat a studený vzduch se drží při zemi. V letních měsících si kuchař a personál může obout lehkou pracovní obuv – sandál nebo stále oblíbenější bílé crocsy.
Kuchařské zástěry
Kuchaři používají zástěry do pasu. Do zástěry si utírají ruce, nebo na zástěru přichytí utěrku. Životnost zástěry je prakticky pouze jedna směna, pak je potřeba ji nechat vyprat. Zástěry se váží kolem pasu. Zpravidla nemají kapsy. Délka zástěry končí nad koleny.
Laclové zástěry jsou spíš vhodné pro mladší kuchaře a pomocný personál. Je zbytečné je oblékat přes rondony. Jsou praktické. Snadné pro údržbu. Šetří provozní náklady – jedna velikost padne všem zaměstnancům a brigádníkům. Logo provozovny sluší každé zástěře. Pokud vybavujete personál firemním oblečením, pak zástěry jsou první volba.
Kuchařské čepice, lodičky a šátky
Kuchařská lodička je vděčnou pokrývkou hlavy. Je lehká a nenápadná. Nevýhodou je, že je k dostání většinou jediná univerzální velikost. Kuchařská vysoká čepice je klasika, kterou spíš známe z filmů. Existují také moderní varianty. Jedna velikost nepadne všem a je potřeba vyzkoušet. Dámské vlasy zkrotí bezpečně kšilt na suchý zip. Elegantně vypadá bílá kšiltovka. Tylová síťka i dámský šátek také splní svoji funkci.
Šátky jsou mezi kuchaři velmi oblíbené. Rychlé uvázání, snadná údržba, akční vzhled. Šátky z funkčních materiálů sají pot.
Trička pro kuchaře
Kdo nechce investovat do pracovního oblečení, pořídí si deset čistě bílých pracovních triček. I trička ze 100 % bavlny vydrží mnoho pracích cyklů a jsou příjemná pro celodenní nošení na holé tělo. Pod rondon je bílé tričko ideální. Kdo neobléká rondon, může nosit elegantní polo trička s krátkým rukávem. Menší výběr je v polo s dlouhým rukávem, ale lze nalézt i bílá. Bílé tričko s kulatým výstřihem pořídíte i pod Kč 100. Zaměstnavatel by neměl mít problém poskytnout do kuchyní trička s potiskem loga restaurace.
Nový komentář