Jak nosit šálu?
Počet shlédnutí 454
Šála - dámský i pánský šatník by měl tento kousek určitě ukrývat a Vy ji určitě začněte aktivně využívat. Tento skvělý doplněk oceníte v chladných měsících, a navíc ještě oživí váš vzhled. Jak šálu sladit se zbytkem outfitu, abyste vypadali vždy dokonale?
Šála - dámský i pánský šatník by měl tento kousek určitě ukrývat a Vy ji určitě začněte aktivně využívat. Tento skvělý doplněk oceníte v chladných měsících, a navíc ještě oživí váš vzhled. Jak šálu sladit se zbytkem outfitu, abyste vypadali vždy dokonale? To si povíme v tomto článku.
K čemu šálu vynosíte?
Pokud stále žijete ve světě, kde si všichni myslí, že šála patří jen ke kabátu, je čas ukázat Vám pravdu! Šála je skvělý doplněk, který překvapí tím, jak perfektně se hodí například elegantní bundě, ale i k saku! Ano, když se v chladnějším dni rozhodnete jít do práce v obleku, zkuste k němu přidat vhodnou šálu. A výsledek, který uvidíte v zrcadle? Budete působit dojmem, muže, který má smysl pro módu a styl. A ještě Vám bude pěkně teploučko.
Jakou barvu šály vybrat?
Pro zimní měsíce se ideálně hodí tlumené barvy. Tím ale nemyslíme nutně pouze černou. Nebojte se zvolit například výraznější odstín modré, fialové či borddó. Víte, co je na šálách skvělé? Neexistují pravidla! Tedy aspoň, co se týče výběru barvy šály. Pravdou je, že pokud obléknete šálu například červeno-bílou na oficiální akci, měla by ladit k celému outfitu, alespoň částečně. Ačkoli neexistují žádná pevně stanovená pravidla, tón pleti a to, co nosíte vám pomůže vybrat si tu správnou barvu. Zní "určení tónu pleti" jako raketová věda? Možná ano, ale rozhodně nejde o dlouhý proces. Ba naopak, když si osvojíte pravidla, jak určit tón pleti, usnadní se Vám výběr i dalšího oblečení a celkově úprav ve Vašem šatníku.
Jdeme se podrobněji podívat na to, jak určit tón pleti? Tak hurá do toho!
Vyhrňte si rukávy a podívejte se na své žíly. Modré žíly znamenají chladný tón pleti. Zelené žíly znamenají teplý tón pleti.
Barva šály pro teplý tón pleti
- Tmavší barvy se zlatavými tóny
- Žlutá
- Medově zlatá
- Oranžovo-červená
- Rezavá
- Olivová
- Tyrkysová
- Tmavě zelené tóny
Barva šály pro chladný tón pleti
- Světlejší barvy s modrými/šedivými tóny
- Modré tóny (světlé i navy)
- Barvy drahokamů
- Fialové tóny (světlé i tmavé)
- Šedá
Pamatujte si ale také, že šála je doplněk. A ač je to skvělý doplněk, sundáváme ho v podstatě jako první, když dorazíme na místo konání akce. Šála by tedy neměla nutně být nejvýraznějším doplňkem outfitu či stylu.
A jaká je neutrální barva šály?
Nutno podotknout, že neutrální barva nemusí nutně znamenat černou barvu. Přiznejte se, koho hned napadla pouze černá? Neutrální barva může být například i šedá či béžová. A myslete také na to, že když se řekne "neutrální barva", neznamená to automaticky "nudnou" barvu. Pravdou je, že právě neutrální barvy budou skvěle vypadat v každé situaci.
Jak vybrat správnou délku šály?
Většina šál má tvar obdélníku a její délka se měří podélně od jednoho konce k druhému. V otázce délky šály je opět vše bez pravidel. Ať zvolíte jakoukoliv délku, odvede skvěle svou práci. A jak zjistíte délku šály bez metru? Logika praví - oblečte ji a prohlédněte se v zrcadle. Ale pokud ji vybíráte například jako dárek pro někoho, pak chytťe šálu za oba konce a roztáhněte ruce. Můžete plně roztáhnout ruce? Pak je tato šála dostatečně dlouhá na to, aby bylo možné ji dobže omotat kolem krku.
Na trhu najdete hned 3 typy dálek šál
Krátká šála - 140 cm
Tato délka šály je ideální pro formální či obchodní styl. Vhodná je tato délka šály například k saku či blejzru.
Středně dlouhá šála - 175 cm
Toto je většinou tou nejlepší volbou. Má ideální délku pro vázání i omotání kolem krku a současně umožňuje různé styly uvázání.
Dlouhá šála - 208 cm
Na štítku takové šály může stát také označení "oversized". Tedy nadměrně velká. Jak už délka napovídá, umožňuje šálu omotat hned několikrát kolem krku. DOkonale zahřeje a bude i skvěle vypadat. Na takto dlouhé šále uděláte bez menších problémů uzel. Dlouhá šála bývá široká kolem 30-40 cm. A to je další její výhoda. Skvěle zahřeje krk, ale nebude Vám přesahovat do tváře.
Tloušťku šály vybírejte s ohledem na to, zda ji budete nosit uvnitř kabátu nebo na něm.
Výběr dle materiálu šály
Velice důležitý bod, který by měl při výběru Vaší nové šály hrát velkou roli. Určitě se ještě před koupí šály podívejte na štítek s informací z jakého materiálu je vyrobena. Pojďme se společně podívat na několik typů materiálů, na které můžete při výběru šály narazit.
Vlněná šála
klasický materiál s dlouho trvanlivostí. Skvěle odvádí vlhkost a je také dobře prodyšná. Vlna dokáže vstřebat vlhkost až do výše 30% své hmotnosti, aniž by byla vlhká, což je důležité, pokud žijete ve studeném vlhkém podnebí nebo pokud běžíte na vlak a a otíráte si do šály svůj pot. Pokud se rozhodnete pro vlněnou šálu, soustřeďte se na to, zda šála "neškrábe". A co, když už je pozdě a vlna škrábe? Šálu zbavíte tohoto neduhu tak, že ji budete prát ručně a přidáte jednu nebo dvě čajové lžičky bílého destilovaného octa do vody, ve které ji oplachujete.
Kašmírová vlna (z kašmírské ovce)
Toto je opravdu exkluzivní látka. Je mimořádně měkká, ale bohužel také poměrně drahá. protože jedna koza vyprodukuje za rok pouze tolik vlny, kolik je potřeba k utkání jedné šály.
Merino vlna tvoří ideální rovnováhu mezi teplem a jemností. Tyto ovce z Nového Zélandu produkují vlnu, která je udržuje v teple při teplotách, které klesají až na -10 °C, takže se používá i na ochranu proti nepříznivému počasí.
Vlněné šály se často popisují jako "chunky". Toto označení se týká více textury než materiálu. Taková šála je poměrně objemná a hrubší a obvykle se nosí nejlépe s neformálním stylem.
Hedvábné šály
Moc Vás nezahřejí, ale vypadají zkrátka skvěle. Hodí se perfektně na stylovou formální akci.
Akryl
Jde o uměle vyrobený materiál. Jeho výhodou je že vyhovuje lidem alergickým na vlnu či každému s citlivou pokožkou.
Polyester
Hlavní vlastnosti tohoto materiálu jsou odolnost vůči vodě a zmačkání, vyblednutí barev a vysokou trvanlivost. Mnohé šály dnes obsahují směs, která si zachovává vlastnosti přírodních vláken (jako vlna nebo bavlna) a zvyšuje trvanlivost a životnost přidáním klíčových vlastností polyesteru.
Bavlna
Nebudete se v ní potit, protože má prodyšná vlákna. A přitom je bavlněná šála klasikou, která se vyznačuje svou odolností. Navíc se bavlněná šála udržuje poměrně snadno čistá. Zajimavý je také Jersey. To je typ bavlny, který je lehký a velice příjemný na kůži.
Flís
Flísová šála je skutečně hodně teplá, odpuzuje vodu a má malou proddyšnost.I když uvážíme cenovou dostupnost šál vyrobených ze směsi přírodních a polyesterových směsí.
Když si vybíráte šálu, platí, že byste určitě měli mít na paměti jedno. Musíte se v ní cítit dobře. Pokud bude navíc šála teplá a nebude se mačkat - máte vyhráno. Chcete darovat šálu nebo hledáte šálu jako reprezentační materiál pro Vaši firmu? Pak vsaďte na Merino vlnu nebo směs s obsahem merino vlny.
Jak si uvázat šálu?
1) Jak prosté..
Prostě si ji jen jednoduše pověste na krk a konce nechte volně viset. Bude to vypadat skvěle přes i pod kabátem. Tento způsob je vhodný pro formální i neformální příleřitosti. Počítejte ale stím, že v teple budete mít víceméně jen zátylek, do největších mrazů se tento způsob úvazu nehodí.
2) Kolem dokola
V tomto případě zůstávají oba konce volné a přitom máte krk pěkně celý v teple. Začněte přehozením kolem krku. Jeden konec nechejte kratší (asi ¼ celkové délky šály), ten delší otočte kolem krku. Výsledkem by měly být dva volné konce a kompletně zakrytý krk. Míra utažení závisí jen na vás. Pokud půjdete cestou dvojnásobného obtočení, potřebujete šálu ještě delší a tenčí. Pravidlo o poměrech stran si upravte na 1/8 ku 7/8 a princip zůstává stejný.
Ascot
Pokud si ho osvojíte, naučíte se, jak si uvázat šálu tak, aby se hodila pro formálnější příležitosti. Skvěle se hodí hlavně k saku či kabátu. Pro tento styl uvázání se lépe hodí delší šála se silnějším typem materiálu. Při vázání vycházíme ze šály volně přehozené kolem krku. Poměr stran upravte tak, aby kratší strana představovala 1/3 celkové délky. Delším koncem překřižte kratší konec a protáhněte jej takto vzniklou smyčkou vrchem. Dvojitý Ascot vytvoříte stejným způsobem (výchozí délka ¼ a ¾), jen před překřížením delší konec jednou obtočíte kolem krku.
Falešný uzel
Využijete jej spíš na jaře či na podzim, protože narovinu, není to nic, co by člověka extra zahřálo. Na druhou stranu vám ale dodá jistý módní šmrnc. Pro tento styl vázání je vhodné využívat především hedvábné a vzorované šály i šátky z lehčích materiálů. Pověste si šálu na krk, posuňte ji tak, aby jedna strana byla kratší než druhá. Na delší straně udělejte obyčejný volný uzel a druhý konec jím prostrčte. Pak jen upravte výšku a utažení uzlu a máte hotovo.
Existuje šála, která se hodí ke všemu?
Pokud hledáte šálu, která padne ke sportovnímu i elegantnějšímu outfitu, pak by Vám měla skvěle posloužit šedá, středně dlouhá, vlněná šála. A to platí i v případě, že zamýšlíte kombinaci šály s kabátem. K baloňáku skvěle padne středně dlouhá šála v neutrální barvě. Dokonce, když budete umět uvázat šálu pěkně na pohled, můžete šálu zkobinovat i s pletenou vestou. Dokonce i pánské šály mohou mít třásně. Není to tedy jen výsada žen. :-) Pokud se pro takovou šálu rozhodnete, myslete na to, aby třásně byly ve stejné barvě jako šála. Možná Vás překvapí, jak jednoduše se dá nosit šála společně s kravatou. Navrhujeme klasický způsob nebo ji noste nezavázanou. Budete vypadat profesionálně a elegantně.
Pamatujte také, že tlustší šála nemusí být nutně také okamžitě teplejší. V případě šály je vždy důležitější materiál než tloušťka. Pokud hledáte co nejteplejší šálu, pak zvolte silnější vlněnou šálu.
V příštím článku zaměřeném na šály se podíváme podrobnějí na péči o tyto krásné doplňky. Mezitím se rozhodně nebojte vyrazit ven se šálou. Mnoho mužů si myslí, že šála je příliš ženský doplněk. A my jsme moc rádi, že se v poslední době objevuje stále více mužů, kteří šálu nosí. Ti už totiž ví, že šála je skvělý zimní doplněk a skutečná směs funkčnosti a módnosti.
Nový komentář