Jaké si vzít oblečení na vodu v létě?
Počet shlédnutí 1323
Sjet řeku je výzva. Nejde jenom o to se necvaknout, naučit se pádlovat a řídit loď. Jde také o to, se umět dobře sbalit. Nemít s sebou moc věcí ani málo věcí. Co si ale vzít s sebou a co nechat doma?
Řeky v Česku sjíždíme na kánoích, nebo raftech. Do kanoe se vejdou dva dospělí. Vepředu je háček, vzadu kormidelník. Na raft se vejde 6 dospělých. Do kanoe se k posádce vejdou 2 barely na věci. Do 6ti místného raftu se vejdou 4 barely, do čtyřmístného raftu se vejdou 3 barely. Jednoduché počty. Co z toho ale plyne v praxi?
Jak velké jsou barely na věci?
Standardní barely v půjčovnách lodí mají obsah 50 litrů. Rozměry jsou 55 cm x 35 cm ale hrdlo má průměr jenom 25 cm. Barely se do lodí pokládají na bok. Víko je šroubovací s těsněním. Barely ale na 100% netěsní. Cennosti a mobily je potřeba zvlášť zabalit do lodních vaků a vodotěsných pouzder.
Protože je průměr hrdla barelu jenom 25 cm, tak tam váš pečlivě sbalený batoh celý nestrčíte. Všechny věci musíte z batohu vyndat a postupně vložit do barelu. Oblečení je tak dobré mít připravené v igelitových taškách. Batohy je dobré nechat v půjčovně a potom zase vyzvednout. Kdo se sbalil do lodního vaku, ušetří čas přeskládáním věcí a ušetří za barel.
Základním omezením při balení na vodu je v prvé řadě obsah barelu. A to jsme ještě nezmínili stan, karimatku a spací pytel. Stan a karimatku můžete vložit volně do špičky kanoe. I když budete mít v lodi vodu, tak těžší člen posádky by měl sedět vzadu a voda se tedy bude držet tam a ne ve špičce. Spací pytel doporučujeme uložit do barelu.
Jaké si sbalit oblečení na vodu
Řeky sjíždíme ve volné až divoké přírodě. Je potřeba se chránit před sluncem, deštěm a hmyzem. Na lodi se není kde schovat. Jak sluníčko, tak déšť dovedou být nepříjemné. Celý den se budete pohybovat v přírodě a na nějaké převlékání nebude čas ani prostor. Je potřeba si brát s sebou pokud možno funkční oblečení, které je prodyšné, rychle schne a umožňuje volný pohyb. V půjčovně lodí doporučujeme každému nafasovat záchrannou vestu, kterou časem oceníte jako pohodlnou podložku pod zadek.
Plavky jsou základ. V plavkách můžete být celý den. Plavky rychle schnou a můžete v nich i do bufetu na oběd. Ženám doporučujeme dvoudílné plavky. Jednodílné plavky se na vodu nehodí. Plavky stačí pouze jedny jak mužům, tak ženám. Muži mohou místo plavek nosit plavkové kraťasy. Nemusejí se tak převlékat ani navečer k ohni.
Trička sbalte s krátkým rukávem. Dlouhý rukáv si namočíte při pádlování. Klasikou je pruhované vodácké triko. K dostání jsou bavlněná, bohužel ne sportovní funkční. Doporučujeme spíš funkční trička. Lépe absorbují pot a rychle schnou. Pokud je hezky, doporučujeme tričko svléknout a pošetřit čisté na další dny. Při pádlování se zapotíte a optimálně pak spotřebujete 1 tričko denně.
Tip: Funkční trička i polo a třeba plavkové trenky si večer v kempu jednoduše vyperete třeba při sprchování a do druhého dne vám ve stanu krásně uschnou.
Předpokládáme sjíždění řeky v létě o prázdninách, takže je vyšší pravděpodobnost slunečných dnů. Na večer a ráno je ale nutné mít jednu mikinu s dlouhým rukávem. Stačí jedna. Může to být tepláková bavlněná mikina nebo teplejší fleecová mikina na zip. I v létě doporučujeme jedny dlouhé kalhoty nebo tepláky přinejmenším kvůli hmyzu, který se navečer vždy kolem vody objeví. V oblečení lze i spát ve stanu. Pyžamo tak není nutné a vzpomeňte na kapacitu barelu.
Spodní prádlo a ponožky dle uvážení. Den můžete strávit bez ponožek a spodního prádla, ale je dobré je mít čisté na spaní.
Co když zaprší?
Déšť na lodi je nepříjemný. Pamatuji si i po letech živě poslední den na Sázavě, kdy jsme měli vracet lodě a museli jsme jet půl dne v dešti. Při teplém letním dešti nebo přeháňce se svlékněte do plavek a ostatní oblečení schovejte do barelu. Nebudete je muset po dešti pracně sušit. Když je navíc chladno, tak se vyplatí mít s sebou pláštěnku nebo nepromokavou bundu. Kolena vám vždy zmoknou, ale plavkové trenky nebo legíny rychle usušíte. Doporučujeme sledovat předpověď a včas před deštěm najít úkryt. Splouvání řeky při dešti není žádná zábava. V bufetu naopak ano.
Ochrana před sluncem
Sluneční paprsky nepodceňujte. Spálená záda v noci ve stanu nejsou nic příjemného. Preventivně se ráno namažte opalovacím krémem a nezapomeňte mimo zad na stehna a kolena. Jenom pozadí mazat nemusíte. Určitě je vhodné mít vždy ochranu hlavy – kšiltovku, slamák, který ochrání i ramena, šátek. Sluneční brýle jsou také nutné. Ochranný faktor může mít i funkční oblečení. Nejčastěji funkční kšiltovky a trička. Výrobci se rádi pochlubí UV faktorem oblečení.
Boty do lodě a do vody jsou nejlepší crocsy a všechny podobné gumové boty. Pokud není silný proud, tak v nich můžete chodit i ve vodě. Sundáte je až těsně před spaním. Na případné výlety a nákupy si stačí vzít už jenom jedny tenisky.
Místo běžného ručníku si sbalte jenom plážový ručník. Může se hodit i během dne.
Samozřejmě se řiďte počasím a individuálními potřebami. Je také dobré zvážit, zda budete potřebovat další vybavení, jako je například vodotěsný obal na elektroniku nebo suchý pytel na cennosti.
Zde je náš seznam věcí na 5 dnů na vodě v létě:
1x Ponožky na spaní vysoké
2x Ponožky do tenisek nízké
2x Spodní prádlo na spaní
1x Tepláková souprava na spaní
1x Spacák a karimatka, stan pro dva
1x Osuška středně velká
4x Tričko krátký rukáv
1x Mikina nebo fleecová bunda
1x Dlouhé kalhoty (s odepínatelnými nohavicemi)
1x Pokrývka hlavy
1x Sluneční brýle a opalovací krém, repelent
1x Plavky nebo plavkové trenky
2x Šortky nebo plavkové trenky
1x Gumové boty do lodi
1x Tenisky
1x Nepromokavá větrovka nebo pláštěnka
1x Hygienické potřeby
1x Vodotěsný obal na mobil a peněženku
Nový komentář